PolskaCztery mandaty senatorskie dla PO, dwa dla PiS z Pomorza

Cztery mandaty senatorskie dla PO, dwa dla PiS z Pomorza

Kandydaci Platformy Obywatelskiej zdobyli w Pomorskiem cztery mandaty senatorskie; dwa - kandydaci PiS. Cztery lata temu PO zdobyła wszystkie sześć mandatów. Senatorem zostanie teraz m.in. Bogdan Borusewicz z PO, dotychczasowy marszałek tej Izby.

Jak wynika z danych OKW w Gdańsku, senatorem w okręgu wyborczym nr 65, obejmującym Gdańsk i Sopot, został organizator strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., dotychczasowy marszałek Izby Wyższej parlamentu Bogdan Borusewicz (PO). Swój głos na niego oddało 122 543 wyborców.

Mandat posła Borusewicz sprawował w I, II i III kadencji Sejmu. Jako kandydat niezależny w 2005 r. uzyskał mandat senatora, będąc popieranym przez PO.

Borusewicz pokonał w niedzielnych wyborach kandydata PiS, nauczyciela akademickiego z Politechniki Gdańskiej Andrzeja Stepnowskiego (otrzymał 76 651 głosów) i Krzysztofa Andruszkiewicza (Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni), który uzyskał poparcie 31 896 głosujących.

Natomiast senatorem z Gdyni i powiatu puckiego (okręg wyborczy nr 64) został kandydat PO Sławomir Rybicki. Ten działacz opozycji antykomunistycznej czterokrotnie wybierany był na posła; były współpracownik Lecha Wałęsy, Macieja Płażyńskiego i Bronisława Komorowskiego - otrzymał 78 421 głosów.

Rybicki pokonał kandydata PiS (ale nie należącego do żadnej partii) Jerzego Miotkego, w latach 1998-2002 wiceprezydenta Gdyni, na którego zagłosowało 49 384 wyborców oraz startującego z własnego z komitetu wyborczego, bezpartyjnego kandydata - kpt. żeglugi wielkiej Józefa Wójcika; głos oddało na niego 18 705 osób.

Waldemar Bonkowski - wiceprzewodniczący sejmiku pomorskiego, rolnik z Rekownicy, działacz PiS zdobył mandat senatora w okręgu nr 63 obejmującym powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski i kościerski.

Jak wynika z danych OKW w Gdyni, głos na Bonkowskiego oddało 60 tys. 596 wyborców.

Kandydat PiS znany jest m.in. z tego, że półtora roku temu na sesji Rady Miasta Gdańska wywiesił obraźliwy wobec osób LGBT transparent, co spotkało się potem z krytyką wielu środowisk. Sam przyznawał na swoim wyborczym profilu na portalu społecznościowym, że cechuje go "bezkompromisowość wobec spraw kardynalnych" i "nie ulega tzw. poprawności politycznej".

Bonkowski pokonał obecnego senatora z tego okręgu, Romana Zaborowskiego z PO; były wojewoda pomorski, inżynier budownictwa lądowego zdobył 57 tys. 321 głosów, o prawie 14 tys. mniej niż cztery lata temu.

Bonkowski pokonał też kandydata Zjednoczonej Lewicy do Senatu, Wacława Kozłowskiego, inżyniera rolnika z miejscowości Kołczygłowy i kandydata PSL, Tomasza Dorniaka z Żukowa.

Mandat senatorski w okręgu nr 62 utrzymał dotychczasowy senator Kazimierz Kleina z PO. Były poseł, a od dwóch kadencji senator tej partii w okręgu obejmującym powiaty lęborski, słupski, wejherowski oraz miasto Słupsk zdobył 93 594 głosów, o 4205 głosów więcej niż cztery lata temu.

Kleina pokonał kandydata PiS, prawnika, w ostatnich wyborach samorządowych kandydata tej partii na prezydenta Słupska, a obecnie radnego miasta Roberta Kujawskiego, który otrzymał 26 161 głosów mniej niż Kleina.

Senatorem PiS w okręgu nr 66 obejmującym powiaty gdański, starogardzki i tczewski został Antoni Szymański, który otrzymał 421 głosy więcej niż rekomendowany przez PO Patryk Gabriel.

Szymański jest kuratorem sądowym, działaczem katolickim, b. posłem AWS i senatorem PiS (2005-07). Uzyskał 43 842 głosy.

Na Gabriela z PO, członka zarządu powiatu starogardzkiego, oddano 43 421 głosy. Szymański pokonał też anglistę, b. rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzeja Ceynowę (Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) oraz Lucynę Herold-Wąs z PSL.

Ponownie senatorem z okręgu nr 67 obejmującego powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski i sztumski został Leszek Czarnobaj z PO. Na byłego wicemarszałka województwa pomorskiego swój głos oddało 27 721 wyborców. Cztery lata temu zdobył ponad 6,5 tys. głosów więcej.

Czarnobaj pokonał nauczyciela akademickiego i byłego posła AWS Kazimierza Janiaka zgłoszonego przez PiS, na którego zagłosowało 21 892 wyborców oraz ekonomistę, lidera pomorskiego SLD Jerzego Śniega (Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni), który otrzymał 19 621 głosów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)