Trwa ładowanie...
d209qan

Cztery amerykańskie myśliwce F-22 przeleciały nad Koreą Południową

• Cztery niewidzialne dla radarów myśliwce F-22 Raptor przeleciały nad Koreą Południową
• Jest to demonstracja siły po wystrzeleniu przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu i przed wspólnymi manewrami wojsk USA i Korei Płd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cztery amerykańskie myśliwce F-22 przeleciały nad Koreą Południową
(Wikipedia, Fot: U.S. Air Force photo by Senior Airman Gustavo Gonzalez)
d209qan

Przelot myśliwców, które stacjonują na japońskiej wyspie Okinawa, to - jak podkreśla agencja - kolejny wyraz wzmacniania przez Waszyngton swojego potencjału militarnego na południu Półwyspu Koreańskiego. Było to drugie tego rodzaju wydarzenie po przelocie bombowca strategicznego B-52 zdolnego do przenoszenia broni nuklearnej.

Wcześniej armia USA rozmieściła w Korei Południowej dodatkowe pociski Patriot. Trwają rozmowy na temat rozmieszczenia nowoczesnego systemu antyrakietowego THAAD.

Ma to być reakcja na wystrzelenie przez Pjongjang 7 bm. rakiety dalekiego zasięgu i wcześniejszej próbnej eksplozji nuklearnej, mimo ostrzeżeń ze strony wielkich mocarstw i zakazujących takich działań rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

d209qan

Kolejne manewry wojsk USA i Korei Południowej mają rozpocząć się w marcu. Według źródeł południowokoreańskich weźmie w nich udział rekordowo wysoka liczba żołnierzy amerykańskich - ponad 28 tys. Armia Korei Południowej liczy 600 tys. ludzi. Liczebność sił zbrojnych Korei Północnej ocenia się na ok. 1,2 mln.

Zobacz także: Wojskowy wiec w stolicy Korei Północnej

d209qan

Podziel się opinią

Share
d209qan
d209qan