Trwa ładowanie...
d15uy3j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Czołowy polski chór kameralny Camerata Silesia świętuje 25-lecie

Ponad sto prawykonań muzyki najnowszej i dawnej oraz setki wykonanych utworów powstałych od średniowiecza aż po współczesność - takim dorobkiem może się poszczycić czołowy polski kameralny zespół wokalny Camerata Silesia, świętujący swe 25-lecie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czołowy polski chór kameralny Camerata Silesia świętuje 25-lecie
(Facebook / Camerata Silesia)
d15uy3j

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia powstał w 1990 r. Zasłynął niespotykaną w tamtym czasie w Polsce interpretacją utworów dawnych. Camerata Silesia jako jeden z pierwszych polskich zespołów wykonywał przedklasyczną muzykę w sposób bezwibracyjny, lekki, o żywych tempach, szybszych na ogół niż tradycyjne, z improwizowanymi według reguł epoki ozdobnikami.

Obecnie zespół znany jest w szczególności z wykonywania muzyki dawnej i współczesnej. Wokaliści mają na swym koncie ponad sto prawykonań, także utworów przedklasycznych. - Wiele utworów jest wciąż odkrywanych, nagraliśmy odnalezione dzieła muzyki dawnej ze zbiorów jasnogórskich oraz archiwów gnieźnieńskich i gostyńskich. Opracowując kolejne kompozycje, zawsze staramy się wykonywać je zgodnie z duchem epoki - powiedziała PAP założycielka zespołu i dyrygent Anna Szostak.

Stały skład Cameraty Silesia składa się z 20 wokalistów. Jak podkreśliła Szostak powstaniu zespołu przyświecała m.in. pasja odkrywania różnych możliwości głosowych, wykorzystywanych w konkretnych stylach muzycznych. - Wykonujemy muzykę właściwie wszystkich epok, muzykę religijną, świecką, rozrywkową, opery, operetki, ale także kolędy czy wokalnie opracowane utwory Fryderyka Chopina - zaznaczyła dyrygentka.

d15uy3j

Wokaliści mają na swoim koncie kilkadziesiąt płyt, z których kilka otrzymało nominacje do muzycznej nagrody Fryderyk. - Duży sentyment mam do pierwszej płyty, kiedy dopiero zaczynaliśmy odkrywać muzykę dawną, jednak chyba najważniejszą płytą dla mnie jest "Miserere", nagrana w 2000 roku - powiedziała Szostak.

Z okazji 25-lecia zespołu w Katowicach odbędą się trzy jubileuszowe koncerty. Na pierwszym z nich - w sobotę w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - melomani wysłuchają m.in. utworów dedykowanych Cameracie Silesia przez polskich kompozytorów m.in. Pawła Szymańskiego, Stanisława Krupowicza, Ryszarda Gabrysia czy zmarłego w 2010 r. Henryka Mikołaja Góreckiego, który napisał utwór "Niech nam żyją i śpiewają" z okazji 10-lecia zespołu.

Dyrygentka podkreśliła, że wiele kompozycji m.in. Marcina Rupocińskiego, Krzysztofa Baculewskiego, Aleksandra Gabrysia i Joanny Wnuk-Nazarowej, będzie miało swoje prawykonanie. - To są kompozytorzy, muzycy, którzy z nami przez lata współpracowali lub dalej współpracują. Wśród nich jest również młody pianista jazzowy Paweł Tomaszewski, wokalistka Sabina Myrczek i młody kompozytor Przemysław Scheller - dodała Szostak.

Podczas koncertu zespół zaśpiewa także "Psalmy" wybitnego jazzowego pianisty i kompozytora Leszka Możdżera.

Na ostatnim jubileuszowym koncercie 26 września Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia z zespołem instrumentalnym London Baroque wykona muzykę dawną m.in. urodzonego na Śląsku barokowego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

d15uy3j

Podziel się opinią

Share

d15uy3j

d15uy3j
Więcej tematów