Trwa ładowanie...
d3r620f

Częstochowa: Radni podjęli stanowisko ws. utworzenia województwa częstochowskiego

Stanowisko rady miasta ws. utworzenia województwa częstochowskiego podjęli w czwartek przez aklamację radni Częstochowy. Jego powstanie, podkreślono, będzie impulsem do dalszego rozwoju całego regionu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jasna Góra
Jasna Góra (fotolia, Fot: wajan)
d3r620f

Rada Miasta Częstochowy, jak napisano w stanowisku, "widzi potrzebę pilnego podjęcia prac nad zapowiadanymi zmianami administracyjnymi kraju, w wyniku których zostanie utworzone województwo częstochowskie".

Treść stanowiska odczytał Marcin Maranda z klubu radnych "Mieszkańcy Częstochowy". Zanim do tego doszło, ocenił, że "to jest bardzo ważny moment, moment historyczny". - Dziękuję, że wznieśliśmy się ponad podziały polityczne, bo to dobrze rokuje na przyszłość - nie tylko w tej sprawie - podkreślił radny. Dodał, że stanowisko zostało wypracowane wspólnie.

Tomasz Wieczorek z istniejącego od kilkunastu lat Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Regionu i Utworzenia Województwa Częstochowskiego zaznaczył, że należą do niego "obywatele z różnych opcji politycznych", których "połączyła i łączy jedna idea - odzyskania województwa częstochowskiego".

d3r620f

Według niego "odebranie województwa częstochowskiego w 1998 roku", doprowadziło m.in. do obniżenia rangi miasta i całego regionu; spowodowało "straty gospodarcze", spadek zainteresowania inwestowaniem w infrastrukturę gospodarczą, wzrost bezrobocia, "zmniejszenie zasilania terenu środkami ze źródeł rządowych", "zmniejszenie dotacji i subwencji na sport, kulturę, sztukę".

Wieczorek powiedział, że "istotnym argumentem za reaktywowaniem województwa częstochowskiego jest rola sanktuarium jasnogórskiego i istnienia archidiecezji częstochowskiej".

W stanowisku Rady Miasta podkreślono, że "odrodzenie województwa częstochowskiego leży nie tylko w interesie społeczności lokalnej, ale w dobrze pojmowanym interesie całego kraju, będąc szansą na bardziej zrównoważony rozwój miast, powiatów, subregionów". - Mamy potencjał społeczny, gospodarczy, ekonomiczny, naukowy oraz kulturowy, by sprostać wszystkim wyzwaniom stawianym przed nowym województwem - napisano.

Według stanowiska "skorygowany podział administracyjny państwa", "powinien w większym stopniu uwzględniać więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe charakterystyczne wyłącznie dla danego regionu".

d3r620f

Jak wskazano, "obszar województwa częstochowskiego ma szansę stanowić zwarte geograficznie terytorium, którego społeczność posiada wspólne cechy i dążenia służące rozwojowi własnej tożsamości oraz postępowi cywilizacyjnemu i kulturowemu".

Rada Miasta Częstochowy, jak zaznaczono, "popiera wszelkie efektywne działania na rzecz jak najszybszego powołania województwa częstochowskiego".

Częstochowska rada składa się z 28 radnych: z klubu PiS - 10, SLD - 9, Mieszkańcy Częstochowy - 4, PO - 4; jeden radny jest niezależny. Koalicja PO-SLD ma łącznie 13 głosów.

Kampanię mającą na celu "odtworzenie" województwa częstochowskiego ogłosił 24 listopada prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Składają się na nią list do premier Beaty Szydło, rozmowy z samorządowcami, działania aktywizujące mieszkańców.

d3r620f

- Politycy, którzy przejęli władzę w naszym kraju deklarowali w kampanii wyborczej chęć odtworzenia woj. częstochowskiego. Ja deklaruję wsparcie dla tej idei - powiedział podczas inauguracji kampanii Matyjaszczyk.

Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj, Częstochowa liczy ok. 225 tys. mieszkańców (dane z ewidencji ludności).

Obecnie region częstochowski jest częścią woj. śląskiego. O idei odtworzenia woj. częstochowskiego mówili w kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwny jej jest marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Według marszałka rozwojowi województwa śląskiego - jako całości - "służy integracja, a nie podział". Jego zdaniem, gdyby województwo częstochowskie powstało, byłoby województwem słabym, z niewielkim budżetem, porównywalnym do budżetu niektórych - wcale nie największych w regionie miast.

d3r620f

Podziel się opinią

Share
d3r620f
d3r620f
Więcej tematów