Trwa ładowanie...
d4m0qgo
Czesław Bielecki: na Krakowskim Przedmieściu jest miejsce na pomnik. "W architekturze obowiązuje zasada dobrej kontynuacji"

Czesław Bielecki: na Krakowskim Przedmieściu jest miejsce na pomnik. "W architekturze obowiązuje zasada dobrej kontynuacji"

Nie widzę żadnych przeciwwskazań natury projektowej, historycznej czy konserwatorskiej, żeby znaleźć przy Krakowskim Przedmieściu miejsce na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej - powiedział w programie Wirtualnej Polski #dziejesienazywo Czesław Bielecki, architekt i publicysta. Dodał, że już wcześniej wskazywał możliwą lokalizację pomnika. - Lewe skrzydło Pałacu Prezydenckiego jest trochę szersze niż prawe. To punkt, który jest widoczny zarówno od strony Pałacu Staszica, jak i z placu Zamkowego - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4m0qgo

Bielecki przypomniał, że to właśnie w tym miejscu mieszkańcy Warszawy zbierali się tuż po katastrofie, podczas żałoby narodowej. - Tam odczuliśmy, że stało się coś strasznego: Rosji pozwolono na ingerencję w wewnętrzną polską politykę oraz rozdzielenie wizyty prezydenta i premiera - mówił gość Roberta Mazurka.

Zauważył też, że w architekturze obowiązuje zasada dobrej kontynuacji. - W ostatniej wypowiedzi wiceprezydenta Warszawy została pominięta. Rację mają ci, którzy mówią: nie problem "że" i "co", tylko problem "jak" - przekonywał.

d4m0qgo

Architekt stwierdził, że pomnik mógłby mieć "prostą, nienarzucającą się formę w sensownej skali". - Pomnik światła byłby dobry pomysłem, gdyby nie to, że ludzie chodzą po Krakowskim Przedmieściu głównie w dzień. W tym była jakaś myśl, która pozwalała - w abstrakcyjnej formie, przez liczbę świateł - zawsze myśleć o wszystkich ofiarach. Osobiście widziałbym pomnik Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki w okolicach Muzeum Powstania Warszawskiego, którego był inicjatorem - wyjaśniał.

Bielecki zastrzegał, że "pomnik nie powinien być pompatyczny i bombastyczny". - I żeby oddawał intencje, uczucia i zamykał tę ranę, która się źle zabliźniła na skutek polityki PO i władz Warszawy - mówił gość Wirtualnej Polski.

d4m0qgo

Podziel się opinią

Share

d4m0qgo

d4m0qgo
Więcej tematów