Trwa ładowanie...

Czeski generał: Wojna może się skończyć zupełnie inaczej niż sądzimy

- Przygotujmy się, że wojna może nie skończyć się tak, jak byśmy chcieli - ostrzega czeski generał Jiri Šedivý. Jego zdaniem całkowite zwycięstwo Ukrainy to tylko jeden z wielu wariantów, jakie mogą mieć miejsce.

Zdaniem czeskiego generała wojna może się skończyć zupełnie inaczej niż sądzimyZdaniem czeskiego generała wojna może się skończyć zupełnie inaczej niż sądzimyŹródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
d315jwr
d315jwr

Czeski portal informacyjny Idnes poinformował o tym, co były szef sztabu generalnego Jiri Šedivý uważa na temat zakończenia wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Generał z niepokojem zaznacza, że przewidywania Zachodu wcale nie muszą się sprawdzić. Możliwości jest dużo więcej. Za jeden z prawdopodobnych wariantów Šedivý przyjął zwycięstwo Rosji w obwodzie donieckim i ługańskim.

- Wtedy pojawi się pytanie, co dalej. Musimy być na to przygotowani. Są warianty całkowitego zwycięstwa Ukrainy, ale powinniśmy też przygotować się na scenariusze, w których nie będzie tak idealnie, jak mówi Zełeński - tłumaczył Šedivý.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Polowanie na Rosjan pod Ługańskiem. Magazyn broni i sprzętu zrównane z ziemią

Mocna strona Rosji

Jiri Šedivý zwraca uwagę na to, co może zaważyć na zakończeniu wojny. Za mocną stronę Putina uznał znacznie większy niż w przypadku Ukrainy potencjał ludzki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, Rosja może po prostu zorganizować kolejną mobilizację. "To jeden z wielkich problemów, z którymi musimy się liczyć" - powiedział Šedivý. Jednocześnie podkreślił, że na północnych terenach Ukrainy siły obu armii można uznać za wyrównane, podobnie jak poniesione straty. "Myślę, że jeśli Rosjanie skonsolidują wojska, które tam przesuwają, to Ukraińcy będą mieli duże problemy".

Na wynik wojny, zdaniem czeskiego generała, wyraźny wpływ będzie miała zima. Dużo zależy od tego, w jakim stopniu Ukraina i Rosja będą wspierać swoich żołnierzy w tym trudnym czasie na polu walki. Będzie to miało wpływ na to, jak przebiegną wiosenne zmagania. Jednak należy pamiętać, że Rosja prawdopodobnie nawet w obliczu przegranej będzie gotowa do odwetu.

d315jwr

Zdaniem generała należy zwrócić też uwagę na to, jak budowane są wypowiedzi polityczne wokół wojny. Rosja zbyt często bywa niedoceniana w dotychczasowych analizach. Tu pojawiła się postać Siergieja Surowikina - bezwzględnego generała oraz żołnierza, który potrafi działać bardzo zdecydowanie.

Niebezpieczne zbliżenie Rosji i Chin

Šedivý ostrzegł w wywiadzie dla agencji informacyjnej CTK przed niebezpieczeństwem związanym z rosnącą współpracą między Rosją a Chinami. Te dwa kraje prowadzą coraz więcej wspólnych ćwiczeń wojskowych. Na ten problem zwrócił już wcześniej uwagę były sekretarz stanu USA Henry Kissinger. Taki sojusz może okazać się niebezpieczny dla całego świata.

- Realistyczne szacunki mówią, że poważne niebezpieczeństwo starcia militarnego z Chinami pojawia się w horyzoncie 2040 roku - powiedział czeski generał, tłumacząc, że zdaniem wielu amerykańskich generałów do starcia między Chinami a USA może dojść już za dekadę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d315jwr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d315jwr
Więcej tematów