ŚwiatCzeska opozycja nie zdołała przeforsować rozwiązania parlamentu

Czeska opozycja nie zdołała przeforsować rozwiązania parlamentu

Czeska opozycja po burzliwej debacie w Izbie Poselskiej nie zdołała w środę przeforsować wniosku o samorozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów. Socjaldemokratom nie udało się zebrać wymaganych trzech piątych głosów.

17.07.2013 | aktual.: 17.07.2013 16:42

Za wnioskiem głosowało 96 ze 188 deputowanych obecnych na sali obrad, podczas gdy opozycja musiałaby zdobyć 120 głosów w 200-osobowej niższej izbie parlamentu. Lewica nie pozyskała jednak głosów deputowanych centroprawicy (ODS, TOP 09 i Lidem).

- Rozwiązanie parlamentu to jedyna możliwość wyjścia z politycznego bagna. Nowe wybory wyłonią rząd z silnym demokratycznym mandatem. Jeśli się nie uda, to Czechy pogrążą się w chaosie politycznym - przekonywał wnioskodawca i lider Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Bohuslav Sobotka.

- Jeśli rozwiążemy parlament, grozi nam jeszcze gorszy okres przejściowy: rządy gabinetu Jirzego Rusnoka pod batutą Milosza Zemana, bez jakiejkolwiek kontroli ze strony organu ustawodawczego - ostrzegał lider centroprawicowego ugrupowania TOP 09 Miroslav Kalousek.

Lewica zaproponowała rozwiązanie parlamentu po utworzeniu ponadpartyjnego rządu ekspertów z 52-letnim ekonomistą Rusnokiem na czele, mianowanym przez prezydenta Milosza Zemana w ubiegłą środę po aferze korupcyjnej na najwyższych szczeblach władzy i rezygnacji premiera Petra Neczasa.

Zeman zdecydował się na ten krok mimo braku akceptacji ze strony większości deputowanych Izby Poselskiej.

Nowy rząd będzie ubiegał się o wotum zaufania w pierwszych dniach sierpnia. Jedyne ugrupowanie, które wyraziło gotowość poparcia nowego gabinetu, to Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM), która w Izbie Poselskiej ma 26 deputowanych. Niewykluczone, że nowy rząd otrzyma również poparcie kilku parlamentarzystów ugrupowania LIDEM, najmniejszej spośród trzech partii dotychczasowej koalicji rządowej. Dwie pozostałe - kierowana do niedawna przez Neczasa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) i ruch TOP 09 dotychczasowego ministra spraw zagranicznych Karela Schwarzenberga oraz opozycyjna CSSD, są przeciwne rządowej inicjatywie prezydenta Zemana.

Socjaldemokraci dążą do przedterminowych wyborów jesienią, gdyż prowadzą bezapelacyjnie we wszystkich sondażach. Centroprawica, którą popiera 101 deputowanych, domaga się jednak, aby po wyrażeniu wotum nieufności wobec rządu Rusnoka to jej kandydat tworzył nowy rząd (tym kandydatem jest przewodnicząca Izby Poselskiej Miroslava Niemcova). Oba obozy polityczne obawiają się, że mimo wotum nieufności faworyzowany przez prezydenta rząd Rusnoka może przetrwać do wyborów w terminie ustawowym, przewidzianych na maj przyszłego roku, ponieważ czeska konstytucja nie precyzuje, w jakim terminie prezydent ma zaproponować kolejnego szefa tymczasowego rządu.

Opozycja nie daje za wygraną. Na wrzesień zapowiedziała kolejne głosowanie w sprawie rozwiązania parlamentu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)