Czerwony symbol - program tylko dla dorosłych

KRRiT określiła symbole dla oznaczenia programów telewizyjnych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła w czwartek rozporządzenie dotyczące znakowania audycji telewizyjnych. Wprowadza ono pięć symboli, które pozwolą ocenić, dla jakiego odbiorcy jest przeznaczony dany film czy program. Obowiązek kwalifikowania programów pod względem wieku widzów nakłada na nadawców ustawa o radiofonii i telewizji.

Filmy i programy znakowane są w Polsce przez nadawców już od pięciu lat; robią to oni jednak dobrowolnie.

"KRRiT wprowadza kategorie wiekowe dla programów po to, by rodzice mieli orientację, czego się mogą spodziewać, po programie czy filmie" - powiedział rzecznik przewodniczącej KRRiT Rafał Rastawicki. Przypomniał, że programy niedozwolone dla dzieci powinny być nadawane w godzinach od 23 do 6 rano.

Według KRRiT, programy bez ograniczeń wiekowych powinny być oznakowane zielonym kółkiem; programy dla osób od 18 roku życia - czerwonym kółkiem; zaś audycje dla widzów od 7 lat do 18 - żółtymi trójkątami. W zależności od wieku, w środku trójkąta znajdzie się liczba oznaczająca wiek, od jakiego można oglądać program - trójkąt może mieć w środku liczby 7, 12 i 16.

KRRiT chce także, by zapowiedzi programów przeznaczonych dla dorosłych (np. z brutalnymi scenami) były emitowane po godz. 23.

Za nieprzestrzeganie rozporządzenia grożą kary.

Rozporządzenie wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Od 2000 r. istnieje system znakowania programów opracowany przez sygnatariuszy Porozumienia "Przyjazne media". Zakłada on stosowanie na ekranie oznaczeń filmów i audycji według trzech kategorii. Kółko na zielonym tle oznacza program przeznaczony dla wszystkich widzów, trójkąt na żółtym tle - program, który dzieci mogą oglądać tylko za zgodą rodziców, a kwadrat na czerwonym tle - program przeznaczony tylko dla dorosłych. Oznaczenia ukazują się na ekranie przez trzy minuty na początku programu i po każdej z reklam, nie rzadziej jednak niż co 20 minut.

Porozumienie Polskich Nadawców Telewizyjnych "Przyjazne Media" podpisali w lutym 1999 roku przedstawiciele TVP, TVN, TV4, Polsatu, TV Niepokalanów, Canal+, Polskiej Telewizji Kablowej i Wizji TV. Z inicjatywą stworzenia takiego porozumienia wystąpiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)