Czerwony Kryształ obok Czerwonego Krzyża
Przedstawiciele państw - sygnatariuszy
konwencji genewskich zadecydowali w Genewie większością
dwóch trzecich głosów o dołączeniu Czerwonego Kryształu do
emblematów i nazw organizacji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
Umożliwi to wejście Izraela do struktur MCK.
08.12.2005 | aktual.: 08.12.2005 14:00
Nowy emblemat - czerwony kwadrat na białym tle - będzie uznawany na równi z Czerwonym Krzyżem i Czerwonym Półksiężycem.
Zaaprobowanie Czerwonego Kryształu umożliwia wejście Izraela do struktur MCK. Izraelska organizacja nie uznaje symbolu Czerwonego Krzyża i posługuje się Gwiazdą Dawida. Spór o wzajemne uznanie symboli toczy się od niemal 60 lat. W 1949 r. odrzucono w Genewie izraelski wniosek, by kraj ten wykorzystywał jako symbol Gwiazdę Dawida. Podobnie zresztą MCK odrzucał propozycje innych państw w sprawie ich własnych symboli. Sprawa Izraela zresztą miała konsekwencje finansowe - spowodowała wstrzymanie wpłat amerykańskich na konta MCK.
Czerwony Kryształ zaproponowany został jako neutralne rozwiązanie, nie mające politycznych i religijnych implikacji i mające pogodzić wszystkie strony - zarówno zwolenników krzyża, półksiężyca jak i innych narodowych symboli.
Czerwony Krzyż jest organizacją humanitarną i społeczną, która istnieje blisko 150 lat. Niesie pomoc ofiarom wojen i kataklizmów, propaguje honorowe krwiodawstwo, prowadzi poszukiwania ofiar wojen. Organizacja powstała w 1863 roku w Genewie jako Międzynarodowy Komitet Pomocy Rannym; w jego skład weszło wówczas 16 Krajowych Komitetów Pomocy Rannym. Porozumienie w tej sprawie podpisano w 1864 roku.
Symbol krzyża wywoływał jednak od początku sprzeciw społeczności muzułmańskich. Od czasu wojny rosyjsko-tureckiej w 1876 roku równorzędnym znakiem stał się czerwony półksiężyc. W 1919 r. powołano Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.