Trwa ładowanie...
d22talg

Czerwona strefa w całej Polsce. Czego nie wolno? Obostrzenia

Od soboty 24 października cała Polska znajduje się w strefie czerwonej. Wszędzie obowiązują zatem te same zasady. Rząd wprowadził też kilka nowych obostrzeń.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czerwona strefa. Nowe obostrzenia w całej Polsce
Czerwona strefa. Nowe obostrzenia w całej Polsce (PAP, Fot: PAP, Grzegorz Momot)
d22talg

Czerwona strefa w całej Polsce. Od soboty 24 października obowiązują nowe obostrzenia. Co wolno, a czego nie? Jakie zasady wprowadzono w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem?

Cała Polska w czerwonej strefie

Podczas konferencji prasowej w piątek 23 października premier Mateusz

d22talg

Morawiecki ogłosił, że cała Polska zostaje objęta strefa czerwoną. Sytuacja epidemiologiczna nie poprawiła się w żadnym powiecie. Co więcej, w wielu zanotowano wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa. W całym kraju od soboty obowiązują obostrzenia z czerwonej strefy. We wszystkich miejscowościach, bez wyjątku, od 24 października są takie same zasady.

Strefa czerwona – nowe obostrzenia

 • Szkoły przechodzą częściowo na naukę zdalną. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Z kolei przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian, czyli w trybie stacjonarnym.
 • Wydarzenia sportowe – mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności. Uczestników nie może być natomiast więcej niż 250 osób.
 • Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać z udziałem publiczności, jednak na widowni może być zajęte maksymalnie 25 proc. miejsc, przy czym musi być zachowany odstęp 1,5 m od poszczególnych osób. Wszyscy mają mieć maseczki.
 • Gastronomia – wszystkie restauracje i inne punkty gastronomiczne mogą serwować posiłki tylko na wynos. Nie ma możliwości spożywania posiłków w lokalu.
 • Aquaparki i baseny, siłownie i centra i kluby fitness – zawieszenie działalności, ale są wyjątki. Jak podaje serwis rządowy, z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
 • Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne – zawieszenie działalności.
 • Kina – na widowni może być zajęte maksymalnie 25 proc. miejsc, należy też zachować 1,5-metrowy odstęp, a uczestnicy muszą mieć maseczki.
 • Sanatoria, rehabilitacja, uzdrowiska – działalność zostaje zawieszona, ale jest możliwość dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.
 • Zgromadzenia publiczne i spotkania – maksymalnie 5 osób. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.
 • Zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju - z wyjątkiem imprez i spotkań organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.
 • Kościoły – limit wiernych w kościele jest uzależniony od powierzchni budynku. Na każdą osobę musi przypadać 7 m2. Każdy, poza księżmi odprawiającymi msze i inne nabożeństwa, musi mieć maseczkę.
 • Wesela, komunie, konsolacje i inne uroczystości rodzinne oraz przyjęcia okolicznościowe – zakaz organizacji.
 • Transport zbiorowy – w pojeździe może być zajęte 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu.
 • Handel – w sklepach obowiązują ograniczenia. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 funkcjonują godziny dla seniorów. Są też limity osób. W przypadku sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, w większych sklepach, powyżej 100 m2 – 1 osoba na każde 15 m2. Konieczna jest dezynfekcja rąk i noszenie maseczek.
 • Kluby nocne, dyskoteki, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych i szkół tańca – zawieszenie działalności.
 • Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają w reżimie sanitarnym. W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
 • Przemieszczanie się osób – dzieci i młodzież w wieku do 16. roku życia w godzinach 8:00-16:00 mogą się przemieszczać tylko z osobą dorosłą. Seniorzy proszeni są o niewychodzenie z domu.
d22talg

Sejm. Władysław Kosiniak-Kamysz o zamieszaniu wokół ustaw antycovidowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22talg

Podziel się opinią

Share
d22talg
d22talg
Więcej tematów