ŚwiatCzekali na Hawkinga. Stan zdrowia nie pozwolił...

Czekali na Hawkinga. Stan zdrowia nie pozwolił...

Światowej sławy fizyk teoretyczny, astrofizyk i kosmolog Stephen Hawking ze względu na stan zdrowia nie wziął udziału w sympozjum naukowym w Cambridge z okazji swych 70. urodzin. Jego wykład został odtworzony z taśmy. Na wizytę nie pozwolił stan zdrowia sławnego fizyka.

Czekali na Hawkinga. Stan zdrowia nie pozwolił...
Źródło zdjęć: © AFP | Bruno Fahy

Jeszcze w sobotę zapowiadano, że Hawking wygłosi wykład, zatytułowany "A Brief History of Mine" (Moja krótka historia - przez analogię do jego bestselleru "A Brief History of Time" - Krótka historia czasu).

Wykład miał być kulminacyjnym punktem sympozjum "Stan Wszechświata", a zarazem czterodniowych obchodów jubileuszu naukowca. Hawking ma śledzić przebieg sympozjum za pomocą wideołącza.

Hawking od 21. roku życia cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Od 1985 r. po zapaleniu płuc i tracheotomii mówi tylko za pomocą syntezatora. Jego głos generowany jest komputerowo.

Wcześniejsze doniesienia mediów mówiły o tym, że sparaliżowanemu Hawkingowi grozi utrata głosu, gdyż słabną mu mięśnie policzka, dzięki którym może posługiwać się komputerem wbudowanym w wózek inwalidzki.

O nieobecności Hawkinga na sympozjum poinformował zgromadzonych wicekanclerz uniwersytetu w Cambridge prof. Leszek Borysiewicz. - Hawking wyszedł ze szpitala w piątek. Niestety jego powrót do zdrowia nie okazał się na tyle szybki, by mógł być dzisiaj z nami - zaznaczył.

Wicekanclerz ujawnił, że uniwersytet w Cambridge otrzymał ofertę ustanowienia i sfinansowania profesury w dziedzinie kosmologii dla upamiętnienia Hawkinga.

Hawking uważany jest za czołowego astrofizyka w świecie, bywa porównywany z Albertem Einsteinem. Jest autorem kwantowej teorii ciążenia, pionierem badań nad tzw. czarnymi dziurami w kosmosie, popularyzatorem astronomii.

Mimo choroby jest bardzo aktywny naukowo. Przez 30 lat był profesorem matematyki uniwersytetu w Cambridge. Obecnie jest dyrektorem badań w Ośrodku Teoretycznej Kosmologii uniwersytetu.

- Hawking to jeden z najbardziej upartych ludzi, jakich znam - powiedział o nim jego wieloletni współpracownik Kip Thorne, zaznaczając, że to komplement.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)