Trwa ładowanie...
d11maab

Czekają nas białe święta? Najnowsza prognoza pogody

Czy w tym roku będziemy mieli białe święta? Jakiej pogody możemy spodziewać się w Boże Narodzenie? IMiGW przygotował długoterminową prognozę na najbliższe tygodnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zima nas zaskoczy?
Zima nas zaskoczy? (Pixabay.com)
d11maab

Synoptycy IMiGW zapowiadają, że nadchodząca zima nie będzie się rażąco różniła od zim z ostatnich lat. Tym samym dementują zapowiedzi o nadchodzącej zimie trzydziestolecia, która miała dotknąć Polskę i Europę.

Prognoza pogody. Grudzień 2019

Według meteorologów z IMiGW w tym roku czeka nas dosyć łagodny grudzień. Oznacza to, że średnia temperatura powietrza w Polsce będzie oscylowała w przedziale od -2 do 2 stopni. Co więcej, z prognoz wynika, że na przeważającym obszarze kraju temperatura w grudniu będzie powyżej normy.

d11maab

Na Suwalszczyźnie, w pasie centralnym od Wielkopolski po Mazowsze oraz na Podkarpaciu prawdopodobieństwo cieplejszego niż zwykle grudnia jest bardzo wysokie i wynosi ponad 80 procent. Średnia temperatura w normie lub nieco poniżej normy prognozowana jest dla okolic Szczecina, południowej Lubelszczyzny oraz miejscami dla Dolnego i Górnego Śląska oraz Warmii.

Takie temperatury oznaczają, że o białych świętach w całej Polsce możemy raczej zapomnieć. Od 2015 roku śnieg na Boże Narodzenie możemy zaobserwować bardzo sporadycznie i tylko w nielicznych województwach.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

d11maab

Prognoza pogody. Styczeń 2020

Po łagodnym grudniu czeka nas za to mroźny i śnieżny styczeń. To właśnie w pierwszym miesiącu 2020 r., według prognoz IMGW, mają pojawić się bardziej obfite opady śniegu i ujemne temperatury. Najcieplej ma być na Pomorzu, a najzimniej w południowo-wschodniej części kraju i w górach.

Zdaniem synoptyków z IMGW średnia temperatura wyniesie od -4 do 0 stopni na wschodzie kraju i od -3 do 2 stopni na zachodzie oraz w centrum. W wielu miejscach Polski należy spodziewać się średniej temperatury poniżej normy. Największe prawdopodobieństwo, powyżej 80%, zimniejszego niż zwykle stycznia wyliczono dla północno-wschodniej połowy kraju oraz krańców południowych. Jedynie miejscami w Wielkopolsce temperatura może być w okolicach normy.

Suma opadów oraz liczba dni z opadem w styczniu na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w normie lub być powyżej normy. Najwięcej dni opadowych, powyżej 18, czeka mieszkańców południowo-wschodniej części kraju.

d11maab

Prognoza pogody. Luty 2020

Na przeważającym obszarze Polski średnia temperatura powietrza w lutym będzie oscylować w przedziale od -3 do 2 stopni. Wiele wskazuje na to, że w 2020 r. w południowej połowie kraju luty będzie jednak chłodniejszy. Temperatura powyżej normy możemy spodziewać się jedynie na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Podlasiu.

Luty w większości kraju będzie mokry. Najwięcej opadów możemy spodziewać się na wschodzie kraju.

Prognoza pogody. Marzec 2020

Marzec zapowiada się już nieco cieplej. Średnia temperatura będzie oscylowała w przedziale od 1 do 5 stopni, nieco niższa jest norma dla Kaszub i północno-wschodniej Polski - od 0 do 3 stopni. Cieplej niż zwykle może być na Lubelszczyźnie, Pomorzu Wschodnim oraz Warmii.

d11maab

W marcu na zachodzie kraju liczba dni z opadem powinna być w normie, czyli między 12 a 18 dniami. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wschodzie liczba dni z opadem będzie wyższa i wyniesie powyżej 16.

IMGW zastrzega, że prognoza jest orientacyjna i dotyczy średniego przebiegu temperatur dla całej Polski. Oznacza to, że nie można wykluczyć wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Niestety, dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy.

Zobacz też: Sondaż IBRiS dla WP. Patryk Jaki: w naszym obozie Szymon Hołownia jest niedoceniany

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11maab

Podziel się opinią

Share
d11maab
d11maab
Więcej tematów