Trwa ładowanie...

Czeka na karę śmierci w USA. Zaskakujące ostatnie życzenie

Więzień z Teksasu, którego 13 lipca czekać miało wykonanie wyroku śmierci, poprosił o opóźnienie egzekucji. W ostatniej chwili zdecydował się na dobry uczynek. Chce oddać swoją nerkę. W środę jego prawnicy poprosili republikańskiego gubernatora Grega Abbotta o przesunięcie terminu podania śmiertelnego zastrzyku.

Skazaniec z Teksasu, którego czeka za dwa tygodnie kara śmierci, opiekują się organizacje Skazaniec z Teksasu, którego czeka za dwa tygodnie kara śmierci, opiekują się organizacje Źródło: The Forgiveness Fundation
d8gw9ys
d8gw9ys

Trzydziestoośmioletni Ramiro Gonzales został skazany na karę śmierci za zastrzelenie Bridget Townsend, dziewiętnastolatki z południowo-zachodniego Teksasu. Mężczyzna dokonał zbrodni w styczniu 2001 roku. Ukrył zwłoki swojej ofiary tak dobrze, że znaleziono je dopiero po dwóch latach od zdarzenia, gdy sprawca sam przyznał się do zbrodni.

Ramiro nie miał łatwego życia. Porzucony przez matkę-narkomankę, wychowany przez babcię, wykorzystywany seksualnie przez kuzyna szybko rzucił szkołę i w wieku 12 lat regularnie zażywał narkotyki i alkohol. Przed aresztowaniem pracował jako spawacz i konstruktor ogrodzeń.

W 2003 roku trafił do więzienia za gwałt i uprowadzenie kobiety. Wtedy wyznał, co ma na sumieniu i wskazał miejsce, w którym ukrył zwłoki nastolatki. Początkowo Gonzales obwiniał meksykańską mafię, ale w końcu wyznał, że była to jego inicjatywa. Zabił Bridget, która była dziewczyną dilera narkotyków, bo włamał się do domu i chciał ukraść towar, a ona stała się niewygodnym świadkiem.

Sąd orzekł, że Gonzales zasługuje za ten czyn na karę śmierci. W Teksasie nadal wykonuje się takie wyroki, stosując jako środek silnie toksyczną substancję. Skazaniec już zyskał trochę czasu - lipcowa data to nie jest pierwszy zaplanowany dzień egzekucji. W listopadzie 2021 roku nie doszło do tej formalności, zaplanowanej w oddziale Walls w więzieniu stanowym Huntsville w Teksasie z powodu protestu więźniów z celi śmierci. Żądali oni możliwości udzielenia im przedśmiertnego ostatniego namaszczenia przez duchownych. Wnioski więźniów zostały opatrzone pozytywnie, a egzekucję przesunięto.

d8gw9ys

Czeka na karę śmierci w USA. Zaskakujące ostatnie życzenie

Jak podaje portal absnews, teraz prawnicy Gonsalesa, Thea Posel i Raoul Schonemann, złożyli wniosek o odroczenie, załączając prośbę kantora Michaela Zoosmana, wyświęconego żydowskiego duchownego z Maryland, który korespondował z Gonzalesem. "Nie mam wątpliwości, że pragnienie Ramiro, by zostać altruistycznym dawcą nerek, nie jest motywowane podejmowaną w ostatniej chwili próbą powstrzymania lub opóźnienia egzekucji. Wierzę, że jest to coś, co Ramiro chce zrobić, aby pomóc swojej duszy pojednać się z Bogiem" - napisał Zoosman.

Adwokaci twierdzą, że ich klient został uznany za "doskonałego kandydata" do dawstwa przez zespół transplantacyjny z Oddziału Medycznego Uniwersytetu Teksańskiego w Galveston. Gonzales ma rzadką grupę krwi, która dobrze rokuje biorcy.

Polityka Departamentu Sprawiedliwości Teksasu pozwala osadzonym na oddawanie organów i tkanek. To jednak rzadka praktyka. Według władz więzienia desperacka decyzja Ramiro Gonzalesa może być próbą oddalenia chwili wykonania wyroku.

Niepokojący sondaż dla PiS. Specjalistka ostrzega

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8gw9ys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8gw9ys
Więcej tematów