Trwa ładowanie...
d1ik1qn
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Czeczeńscy bojownicy pomagają Rosji w Syrii. Przeniknęli do struktur IS. Ramzan Kadyrow: wysłaliśmy ich na początku wojny

• Rossija 24: czeczeńscy bojownicy przeniknęli do struktur IS
• Według telewizji zbierają dla Rosji informacje wywiadowcze
• Kadyrow: wysłaliśmy ich tam na początku wojny domowej w Syrii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czeczeńskie siły podczas parady w Groznym
Czeczeńskie siły podczas parady w Groznym (AFP)
d1ik1qn

"Z informacji Ramzana Kadyrowa wynika, że wewnątrz Państwa Islamskiego działa duża sieć szpiegowska" - podkreśliła rosyjska telewizja w zapowiedzi materiału, który ma być wyemitowany w środę. Kadyrow podkreślał także, że bojownicy zostali przeszkoleni w Czeczenii i wysłani do Syrii na początku konfliktu w tym kraju. Dodał, że wysłał szpiegów do Syrii zaraz po rozpoczęciu wojny domowej w tym kraju.

"Najlepsi bojownicy republiki (Czeczenii) zostali tam wysłani. Na miejscu zbierają informacje o strukturze, liczebności (IS), a także pomagają w identyfikowaniu celów dla nalotów bombowych, po których pomagają w ich udokumentowaniu" - podkreślono.

W materiale zapowiadającym Rossija 24 pokazała także ośrodek szkoleniowy w Czeczenii, w którym trening miała odbywać grupa wysłana do Syrii. Pokazano m.in. uzbrojonych mężczyzn jeżdżących samochodami z napędem na cztery koła.

d1ik1qn

W październiku 2015 roku Kadyrow wyrażał chęć wysłania bojowników do Syrii, aby wzięli tam udział "w operacjach specjalnych". Jednak czeczeński przywódca zaznaczył wtedy, że nie zdecyduje się na taki krok bez zgody prezydenta Rosji Władimira Putina.

Informacji o czeczeńskich bojownikach działających w Syrii nie potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rosja, która popiera reżim Baszara el-Asada, rozpoczęła 30 września 2015 roku ataki powietrzne na przeciwników prezydenta Syrii, w tym na IS.

d1ik1qn

Podziel się opinią

Share

d1ik1qn

d1ik1qn
Więcej tematów