Trwa ładowanie...
IAR

Czeczeńscy bojownicy pomagają Rosji w Syrii. Przeniknęli do struktur IS. Ramzan Kadyrow: wysłaliśmy ich na początku wojny

• Rossija 24: czeczeńscy bojownicy przeniknęli do struktur IS • Według telewizji zbierają dla Rosji informacje wywiadowcze • Kadyrow: wysłaliśmy ich tam na początku wojny domowej w Syrii
Share
Czeczeńskie siły podczas parady w Groznym
Czeczeńskie siły podczas parady w GroznymŹródło: AFP
d1mqbz3

"Z informacji Ramzana Kadyrowa wynika, że wewnątrz Państwa Islamskiego działa duża sieć szpiegowska" - podkreśliła rosyjska telewizja w zapowiedzi materiału, który ma być wyemitowany w środę. Kadyrow podkreślał także, że bojownicy zostali przeszkoleni w Czeczenii i wysłani do Syrii na początku konfliktu w tym kraju. Dodał, że wysłał szpiegów do Syrii zaraz po rozpoczęciu wojny domowej w tym kraju.

"Najlepsi bojownicy republiki (Czeczenii) zostali tam wysłani. Na miejscu zbierają informacje o strukturze, liczebności (IS), a także pomagają w identyfikowaniu celów dla nalotów bombowych, po których pomagają w ich udokumentowaniu" - podkreślono.

W materiale zapowiadającym Rossija 24 pokazała także ośrodek szkoleniowy w Czeczenii, w którym trening miała odbywać grupa wysłana do Syrii. Pokazano m.in. uzbrojonych mężczyzn jeżdżących samochodami z napędem na cztery koła.

d1mqbz3

W październiku 2015 roku Kadyrow wyrażał chęć wysłania bojowników do Syrii, aby wzięli tam udział "w operacjach specjalnych". Jednak czeczeński przywódca zaznaczył wtedy, że nie zdecyduje się na taki krok bez zgody prezydenta Rosji Władimira Putina.

Informacji o czeczeńskich bojownikach działających w Syrii nie potwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rosja, która popiera reżim Baszara el-Asada, rozpoczęła 30 września 2015 roku ataki powietrzne na przeciwników prezydenta Syrii, w tym na IS.

d1mqbz3

Podziel się opinią

Share
d1mqbz3
d1mqbz3
Więcej tematów