Czechy: służby specjalne prostują słowa premiera
Przedstawiciele czeskich służb specjalnych zaprzeczyli informacjom premiera Czech Milosza Zemana, który goszcząc w USA powiedział w wywiadzie dla CNN, że terroryści chcieli zaatakować siedzibę Radia Wolna Europa w Pradze.
11.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Według szefa czeskiego rządu, Muhammad Atta - jeden z pilotów- samobójców, którzy 11 września zaatakowali wieże World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon - planował wraz z irackim szpiegiem w Pradze (byłym konsulem Iraku)
atak na praską siedzibę Radia Wolna Europa.
Indagowany przez dziennikarzy dyrektor Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS), czyli czeskiego kontrwywiadu, Jirzi Rużek powiedział, że podległe mu służby rozważały możliwość ataku na RWE jaką jeden z hipotetycznych powodów spotkania Atty z irackim konsulem. Zdaniem czeskich mediów, powołujących się na pragnących zachować anonimowość wysokich rangą przedstawicieli służb specjalnych, wersja ta ostatecznie została wykluczona.
Rzeczniczka prasowa ministra spraw wewnętrznych Gabriela Bartikova powiedziała, że informacje, które w wywiadzie dla CNN podał Milosz Zeman, na pewno nie pochodziły od szefa resortu Stanislava Grossa, który koordynuje działania sztabu kryzysowego badającego wszystkie możliwe zagrożenia dla Czech po terrorystycznym ataku z 11 września.
Oceniając wystąpienie szefa czeskiego rządu dla CNN jeden z wysokich rangą oficerów czeskiego wywiadu powiedział, że jest to o wiele poważniejsza afera niż się może wydawać. Słowa Zemana łączą bowiem bezpośrednio Irak z terrorystami, którzy mają na sumieniu terrorystyczne ataki na Nowy Jork i Waszyngton. Co więcej, są to słowa, które przychodzą w chwili, kiedy USA poszukują dowodów na takie związki, aby podjąć decyzję o ewentualnym ataku na Irak - dodał pragnący zachować anonimowość oficer wywiadu.
Czescy eksperci uważają, że premier Zeman połączył w jedno kilka oderwanych od siebie informacji: spotkanie w Pradze Muhammada Atty z irackim konsulem i szpiegiem Ahmedem Ibrahimem Al Anim (nie wiadomo, co było tematem ich rozmów), fakt, że jeszcze przed swym wyjazdem z Pragi (co nastąpiło na życzenie czeskiego MSZ) iracki konsul fotografował budynek Radia Wolna Europa oraz fakt znany z zeznań podwójnego irackiego szpiega (pracującego dla Brytyjczyków) irackiego konsula w Pradze Samira Dżadira, że Radio było przedmiotem zainteresowania służb specjalnych Iraku. (ajg)