Trwa ładowanie...
d132k9n

Czechy: sąd uniewinnił żonę Neczasa, oskarżoną o nadużycie władzy

Sąd w Pradze uniewinnił obecną żonę byłego premiera Czech Janę Neczasovą, której zarzucano nadużycie uprawnień służbowych w czasach, gdy była szefową gabinetu Petra Neczasa. Sprawa ta przyczyniła się do obalenia jego rządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czechy: sąd uniewinnił żonę Neczasa, oskarżoną o nadużycie władzy
(AFP)
d132k9n

Wraz z Neczasovą sądzeni byli dwaj dawni szefowie wywiadu wojskowego, Ondrej Palenik i Milan Kovanda, oraz agent wywiadu Jan Pohunek. Uniewinniono całą czwórkę, żadna z tych osób nie przyznawała się do winy.

Jana Neczasova, wcześniej Nagyova, była oskarżona o zlecenie w 2012 roku Wywiadowi Wojskowemu (VZ) śledzenia ówczesnej małżonki Neczasa, Radki, z którą był on w separacji.

Wyrok nie jest ostateczny, prokuratura może złożyć apelację. Domaga się dla Neczasovej 3,5 roku więzienia i podobnego wymiaru kary dla trzech współoskarżonych. Prokurator Rostislav Bajger twierdził, że winę wszystkich czterech osób udowodniono.

d132k9n

Z kolei obrona utrzymywała, że operacja, która koncentrowała się na Radce Neczasovej, nie była szpiegowaniem, ale miała na celu ochronę rodziny przed potencjalnym zagrożeniem.

Afera korupcyjna w Czechach

Sprawa ta stanowiła element afery korupcyjnej, w której efekcie Petr Neczas ustąpił w czerwcu 2013 roku ze stanowiska premiera, a jego centroprawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) doznała dotkliwej porażki w przeprowadzonych w cztery miesiące później przedterminowych wyborach do Izby Poselskiej.

W momencie złożenia dymisji Neczas był już zaangażowany w proces rozwodowy z Radką, a po uzyskaniu rozwodu ożenił się z Nagyovą. W następstwie afery wycofał się z polityki.

d132k9n

Zobacz także - 16-latek zabił 85-letnią kobietę

d132k9n

Podziel się opinią

Share
d132k9n
d132k9n
Więcej tematów