Trwa ładowanie...
d2gqzoi
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Czechy kontrolują wszystkie przejścia graniczne z Austrią

Czesi prowadzą od rana kontrole na wszystkich przejściach z Austrią. W stan gotowości postawione zostało również wojsko. Ponad pół tysiąca żołnierzy stacjonuje w jednostkach niedaleko granic.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czechy kontrolują wszystkie przejścia graniczne z Austrią
(WP, Fot: Robert Kulig)
d2gqzoi

Do tej pory czescy policjanci wyrywkowo kontrolowali samochody na dawnych wielkich przejściach granicznych z Austrią. Od soboty funkcjonariusze stoją na wszystkich, także na tych najmniejszych.

Najczęściej są to czteroosobowe patrole, które kontrolują głównie większe samochody i auta dostawcze przyjeżdżające z austriackiej strony.

Policja jednak przyznaje, że w weekend ruch jest mniejszy niż zazwyczaj. Granicę przekraczają głównie mieszkańcy pobliskich miejscowości jadący do sąsiadów na zakupy.

d2gqzoi

Kontrole dokumentów i bagażników kierowcy przyjmują ze zrozumieniem i bez sprzeciwu. Mundurowi pilnują też pieszych przejść granicznych.

Co ciekawe, na przejściu Valtice-Schrattenbach policjanci zatrzymują samochody bezpośrednio przed muzeum "żelaznej kurtyny”, które gromadzi eksponaty przypominające szczelnie niegdyś zamknięte granice.

Łącznie czesko-austriackiego pogranicza strzeże 720 policjantów. W gotowości czeka 650 żołnierzy.

Jak podaje czeski urząd imigracyjny, obecnie uchodźcy podróżują najczęściej w małych grupach, autami, autobusami lub na piechotę. Niemal wcale nie poruszają się już pociągami.

d2gqzoi

Tusk: należy położyć kres chaosowi

- Na granicach unijnych panuje chaos, któremu należy położyć kres, co oznacza nasiloną kontrolę na zewnętrznych granicach i rozwój współpracy z Turcją - powiedział w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po rozmowach z bułgarskim premierem Bojko Borysowem.

W UE przeważa stanowisko, że najważniejszym zadaniem jest obecnie przywrócenie i umocnienie kontroli unijnych granic zewnętrznych - podkreślił Tusk. Jest to podstawą dla prowadzenia efektywnej polityki migracyjnej.

d2gqzoi

Podziel się opinią

Share

d2gqzoi

d2gqzoi
Więcej tematów