Trwa ładowanie...
d2jedz7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Czech nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO

Generał Petr Pavel, dotychczasowy szef Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej, od przyszłego roku stanie na czele Komitetu Wojskowego NATO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef czeskiego Sztabu Generalnego gen. Petr Pavel
Szef czeskiego Sztabu Generalnego gen. Petr Pavel (AP, Fot: Mindaugas Kulbis)
d2jedz7

Jak poinformowała agencja CTK, Pavla wybrano w czasie posiedzenia natowskiego Komitetu w Wilnie. Na tym stanowisku czeski wojskowy w czerwcu 2015 roku zastąpi Duńczyka Knuda Bartelsa.

Generał Pavel to pierwszy generał z Europy Środkowej i Wschodniej, mający piastować funkcję przewodniczącego Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czeski rząd wysunął jego kandydaturę w lipcu bieżącego roku. Rywalami Pavla byli wojskowi z Włoch i Grecji.

Komitet Wojskowy NATO jest najwyższym organem wojskowym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zbiera się trzy razy do roku, kieruje pracą dowództw regionalnych i może wydawać zalecenia i opinie Radzie Północnoatlantyckiej oraz Grupie Planowania Nuklearnego. W skład Komitetu wchodzą szefowie sztabów generalnych krajów członkowskich NATO, z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych i którą reprezentuje przedstawiciel władz cywilnych.

d2jedz7

Podziel się opinią

Share

d2jedz7

d2jedz7
Więcej tematów