Trwa ładowanie...

Czech nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO

Generał Petr Pavel, dotychczasowy szef Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej, od przyszłego roku stanie na czele Komitetu Wojskowego NATO.

Share
Czech nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Źródło: AP, Fot: Mindaugas Kulbis
d1h1gh0

Jak poinformowała agencja CTK, Pavla wybrano w czasie posiedzenia natowskiego Komitetu w Wilnie. Na tym stanowisku czeski wojskowy w czerwcu 2015 roku zastąpi Duńczyka Knuda Bartelsa.

Generał Pavel to pierwszy generał z Europy Środkowej i Wschodniej, mający piastować funkcję przewodniczącego Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czeski rząd wysunął jego kandydaturę w lipcu bieżącego roku. Rywalami Pavla byli wojskowi z Włoch i Grecji.

d1h1gh0

Komitet Wojskowy NATO jest najwyższym organem wojskowym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zbiera się trzy razy do roku, kieruje pracą dowództw regionalnych i może wydawać zalecenia i opinie Radzie Północnoatlantyckiej oraz Grupie Planowania Nuklearnego. W skład Komitetu wchodzą szefowie sztabów generalnych krajów członkowskich NATO, z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych i którą reprezentuje przedstawiciel władz cywilnych.

d1h1gh0

Podziel się opinią

Share
d1h1gh0
d1h1gh0
Więcej tematów