Trwa ładowanie...
d1qn5g8

Czech nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO

Generał Petr Pavel, dotychczasowy szef Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej, od przyszłego roku stanie na czele Komitetu Wojskowego NATO.
Share
Szef czeskiego Sztabu Generalnego gen. Petr Pavel
Szef czeskiego Sztabu Generalnego gen. Petr PavelŹródło: AP, Fot: Mindaugas Kulbis
d1qn5g8

Jak poinformowała agencja CTK, Pavla wybrano w czasie posiedzenia natowskiego Komitetu w Wilnie. Na tym stanowisku czeski wojskowy w czerwcu 2015 roku zastąpi Duńczyka Knuda Bartelsa.

Generał Pavel to pierwszy generał z Europy Środkowej i Wschodniej, mający piastować funkcję przewodniczącego Komitetu Wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czeski rząd wysunął jego kandydaturę w lipcu bieżącego roku. Rywalami Pavla byli wojskowi z Włoch i Grecji.

Komitet Wojskowy NATO jest najwyższym organem wojskowym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zbiera się trzy razy do roku, kieruje pracą dowództw regionalnych i może wydawać zalecenia i opinie Radzie Północnoatlantyckiej oraz Grupie Planowania Nuklearnego. W skład Komitetu wchodzą szefowie sztabów generalnych krajów członkowskich NATO, z wyjątkiem Islandii, która nie ma sił zbrojnych i którą reprezentuje przedstawiciel władz cywilnych.

d1qn5g8

Podziel się opinią

Share
d1qn5g8
d1qn5g8
Więcej tematów