Trwa ładowanie...
d3hcsyb

Czat WP: A. Nauman o przyszłości służby zdrowia

(inf.własna)

Share
d3hcsyb

Gościem piątkowego czata Wirtualnej Polski był wiceminister zdrowia Andrzej Nauman. Większość internautów pytało o obecną kondycję służby zdrowia oraz o zmiany w resorcie zdrowia.

_ Po 6 miesiącach urzędowania jak ocenia pan służbę zdrowia w Polsce?_ - zapytał pierwszy z internautów. Zdaniem Naumana, reforma wdrożona w 1997 roku ma swoje dobre strony, takie jak konkurencja pomiędzy publicznymi i niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej, ale i wady jak zadłużenie służby zdrowia oraz 5 kas chorych na skraju upadku.

Pytano również o przyszłość kas chorych. Chcemy zlikwidować kasy chorych i tą decyzję przedstawił premier w swoim expose, jak również w badaniach opinii publicznej - powiedział Nauman. Dodał, że rząd zamierza zbudować jedną silną finansowo organizację i zunifikować system kontraktów na terenie całego kraju.

Kiedy przedstawiony zostanie przynajmniej częściowy kształt Rejestru Usług Medycznych, o którym pan minister mówi, że będzie ogłoszony przetarg? - zapytał internauta o pseud. "Stary Pierdoła". Wiceminister zapowiedział, że resort zdrowia przygotowuje w tym zakresie materiały. W okresie kwietnia do połowy maja w Ministerstwie Zdrowia odbędzie się prezentacja systemów firm lokalnych, jak i producentów zagranicznych, których software użytkowany jest przez kasy chorych w krajach UE i Kanadzie - wyjaśnił Nauman.

d3hcsyb

Internauci interesowali się również łódzką aferą dotyczącą handlem zwłokami. _ Od początku mówiłem, że nie chce mi się wierzyć, aby lekarze tam pracujący brali udział w przestępstwie kategoryzowanym jako najcięższe. W oparciu o materiały CBŚ i prokuratury można jednoznacznie stwierdzić, że informowanie zakładów pogrzebowych nie odbywało się w jednostkowych przypadkach, lecz w tym pogotowiu przybrało formę zorganizowaną. Również uważam, że ten smutny przypadek przyczynił się do dalszego spadku zaufania do zawodu lekarzy_ - powiedział wiceminister.

_ A co z tym pavulonem? Czy na pewno nikt go nie używa?_ - pytał "Chris". Zdaniem Naumana, pogotowie ratunkowe, karetki reanimacyjne posiadają krótko działające środki zwiotczające, a nie pavulon.

Nauman zapowiedział, że szpitale nie będą przedmiotem likwidacji, ale przedmiotem przekształceń i przedmiotem prywatyzacji. Jego zdaniem, nadal będą kontraktowały świadczenia z przyszłym funduszem. Trzeba do tego powiedzieć, iż być może w jednostkowych przypadkach dojdzie do likwidacji jakiegoś szpitala lub połączenia go z inną jednostką - zapowiedział wiceminister Nauman.

_ Min. Łapiński tak łatwo podsumował, że aptekarze stracili część zarobków. Przecież to są przedsiębiorcy, płacą podatki, ZUS, zatrudniają pracowników. Czy to jest fair?_ - skarżył się "Andrzej". Według Naumana, minister zdrowia zrobił to, co powinni zrobić poprzednicy. Ceny leków w Polsce były bardzo wysokie, wielu chorych odchodziło od okienek aptecznych nie wykupując leków i tym po pierwsze kierował się minister, a nie zmianą wpływów i zysku farmaceutów prowadzących apteki - wyjaśnił wiceminister zdrowia. (miz)

d3hcsyb

Podziel się opinią

Share
d3hcsyb
d3hcsyb
Więcej tematów