Czas się kurczy. Bezterminowe prawa jazdy trzeba wymienić
Bezterminowe prawo jazdy przeszło już do historii. Co prawda są jeszcze kierowcy, którzy posiadają ten dokument bez wpisanej daty ważności, jednak przepisy stawiają sprawę jasno - mówią o tym, że trzeba go oddać i wymienić na nowy.
Od 10 lat w Polsce wydawane są wyłącznie prawa jazdy z datą ważności. Nowy wzór obowiązuje od 19 stycznia 2013 roku. Maksymalny okres ważności "prawka" to 15 lat. Warunek? Kierowca w chwili badania przed otrzymaniem dokumentu musi być w pełni zdrowy - nie może więc mieć problemów ze wzrokiem czy też innych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.
Ci, którzy nabyli bezterminowe uprawnienia wcześniej, a więc przed wejściem w życie nowych przepisów, muszą wymienić ten dokument w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie.
Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany […] - zaznaczono w Ustawie o kierujących pojazdami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdy zobaczył hulajnogę, było już za późno. Nagranie ku przestrodze
Ustawodawca określił również terminy wymiany. Prawa jazdy, które wydano do dnia 18 stycznia 2013 roku, podlegają wymianie w okresie od 19 stycznia 2028 roku do 18 stycznia 2033 roku.
Postanowiono wdrożyć zasadę 20 lat. To oznacza, że np. osoby, które obecny dokument mają od 23 stycznia 2010 roku, nowy dokument muszą uzyskać do 23 stycznia 2030 roku.
Wymiana prawa jazdy: opłaty i zasady
By wymienić prawo jazdy, trzeba przygotować następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie prawa jazdy. Zaznacz w nim, jak chcesz odebrać gotowy dokument – w urzędzie czy pocztą,
- aktualne zdjęcie,
- potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
- dowód osobisty albo paszport,
- paszport albo kartę pobytu – jeśli jesteś cudzoziemcem,
- prawo jazdy,
- orzeczenie lekarskie.
Dokumenty należy złożyć w urzędzie miasta/urzędzie dzielnicy lub starostwie powiatowym. Za wydanie nowego prawa jazdy trzeba zapłacić 100 zł + 50 gr opłaty ewidencyjnej.
Źródło: autokult.pl