Trwa ładowanie...

Czas letni 2020. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu to moment, z którym wielu Polaków ma sporo problemów. Tradycyjnie w ostatni weekend marca będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. W 2020 roku wypada to w nocy z 28 na 29 marca.

Share
Czas letni 2020. Przed nami zmiana czasu z zimowego na letni
Źródło: iStock.com
d3sq69v

Zmiana czasu 2020

Od ponad stu lat, dwa razy w roku zmieniamy czas. Zgodnie z rozporządzeniem dokonujemy tego w ostatni weekend marca, kiedy to przechodzimy na czas letni, czyli w nocy z soboty na niedzielę – o godzinie 2:00 - przesuwamy wskazówkę o godzinę do przodu. W 2020 roku czas na letni zmieniać będziemy w nocy z 28 na 29 marca. Zgodnie z założeniem ma to pomóc w bardziej efektywnym wykorzystaniu świata dziennego.

Po raz pierwszy w Polsce czas na letni zmieniono w 1917 roku. Pionierem w tej inicjatywie były Niemcy, którzy dokonali tego podczas pierwszej wojny światowej. W ich ślady poszli Brytyjczycy, a następnie większość krajów europejskich. Od ponad dwudziestu lat czas na letni zmieniamy w ostatni weekend marca. Z kolei na zimowy czas wracamy w ostatni weekend października.

d3sq69v

Kiedy ostatnia zmiana czasu

W 2019 roku Parlament Europejski przegłosował projekt, według którego obowiązek zmiany czasu miał zostać zlikwidowany w 2021 roku. Dla wielu mieszkańców Unii Europejskiej jest to problematyczne i wpływa na ich samopoczucie, dlatego politycy chcieli wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i zrezygnować ze zmiany czasu. Zanim jednak uchwalili projekt zmian, przeprowadzili szerokie konsultacje. Większość badanych Europejczyków było za zmianą czasu.

Przywódcy krajów Unii Europejskiej byli innego zdania i zmiana czasu nadal będzie obowiązywać. Wszystko przez to, że założenia parlamentu były mało szczegółowe i mogły wywołać jeszcze większe zamieszanie. To poszczególne kraje miały zadecydować, na jaki czas przejdą, co mogłoby wywołać problemy choćby przy podróżach.

d3sq69v

Podziel się opinią

Share
d3sq69v
d3sq69v
Więcej tematów