Trwa ładowanie...
d4mazja

Czarnogóra nie pozwala na dyskryminację. Parlament zalegalizował związki partnerskie

Czarnogóra jest pierwszym europejskim państwem poza Unią Europejską, które zalegalizowało związki partnerskie. Nowe prawo wejdzie w życie w przyszłym roku. Jak informuje agencja Reutera, wprowadzenie podobnych przepisów rozważa też Bośnia i Hercegowina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czarnogóra jest pierwszym europejskim państwem poza Unią Europejską, które zalegalizowało związki partnerskie
Czarnogóra jest pierwszym europejskim państwem poza Unią Europejską, które zalegalizowało związki partnerskie (Jorge Nunez / EFE / Forum)
d4mazja

Kolejne kraje wprowadzają u siebie możliwość związków partnerskich dla osób tej samej płci. Decyzję o legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci podjęła też Czarnogóra.

"To wielki krok we właściwym kierunku dla czarnogórskiego społeczeństwa, jego demokratycznej dojrzałości i procesów integracyjnych" - napisał na Twitterze premier Czarnogóry Duszko Marković.

"Nie ma miejsca na dyskryminację"

Dodał też, że równość i takie same prawa dla wszystkich są "kamieniem węgielnym wartości ludzkich i europejskich". "Dziękuję środowiskom osób LGBTIQ za dialog i zaangażowanie. Nie może być miejsca dla dyskryminacji opartej o orientację seksualną w europejskiej Czarnogórze" - zaznaczył Marković.

d4mazja

Parlament Czarnogóry nad ustawą o legalizacji związków nieheteronormatywnych głosował po raz drugi. Rok temu ustawa została odrzucona przez parlamentarzystów. Głosowanie nie było jednak jednomyślne. Z 81 deputowanych za zmianami w prawie opowiedziały się 42 osoby, czyli niewiele ponad połowa.

Według ustawy, pary tej samej płci są uznawane jako jednostka społeczna. A tym samym mają prawo do dziedziczenia i emerytury partnera. Nie mogą jednak adoptować dzieci i oficjalnie nazywać się "małżeństwem".

Czarnogóra 32 krajem świata

To trzeci kraj byłej Jugosławii, który zalegalizował związki partnerskie. Wcześniej taką decyzję podjęły Słowenia oraz Chorwacja. Czarnogóra stała się 32 krajem świata w pełni uznającym homoseksualne małżeństwa lub związki partnerskie. Według agencji Reutera, wprowadzenie podobnych przepisów rozważa także Bośnia i Hercegowina.

d4mazja

Ustawa w życie wejdzie za rok, po opracowaniu szczegółowych przepisów.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński zniknął?

Czytaj też: Koronawirus. Raport z frontu, dzień piąty. Po omacku

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mazja

Podziel się opinią

Share

d4mazja

d4mazja
Więcej tematów