PolskaCzarnek: ponad 10 proc. dzieci uchodźców zgłosiło się do polskich szkół

Czarnek: ponad 10 proc. dzieci uchodźców zgłosiło się do polskich szkół

Trwa rosyjska inwazja. Do Polski wciąż przybywają uchodźcy z Ukrainy. To głównie kobiety i dzieci. - 75 tys. dzieci ukraińskich uchodźców jest już w polskich szkołach. 10 proc. z nich w oddziałach przygotowawczych, a 90 proc. w polskich klasach, razem z polskimi dziećmi - przekazał w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Wojna w Ukrainie. Szefernaker i Czarnek zabrali głos
Wojna w Ukrainie. Szefernaker i Czarnek zabrali głos
Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Maciej Zubel

- Szacujemy, że dzieci uchodźców, które mogą się zgłosić do polskich szkół jest około 700 tys., a zatem liczba, która jest dzisiaj w szkole, to nieco ponad 10 proc. Blisko 90 proc. dzieci do szkoły jeszcze się nie zgłosiło - mówił minister.

Dodał, że tworzone oddziały przygotowawcze obejmują kilka przedziałów wiekowych. To klasy 1-3, 4-6, 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe. Zapewnił, że resort edukacji jest otwarty na sugestie samorządów w sprawie poprawienia procesu przyjmowania dzieci uchodźców w polskich placówkach.

Dopytywany, Czarnek przekazał, że są już pierwsze informacje o zatrudnianiu w polskich szkołach nauczycieli z Ukrainy. Dokładne liczby nie są jednak jeszcze znane.

Wnioski o PESEL dla uchodźców

W środę urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o nadanie numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Osoby, które musiały opuścić Ukrainę w związku z bestialskim atakiem rosyjskiego agresora, będą mogły m.in. założyć profil zaufany, korzystać z opieki medycznej, pomocy socjalnej i systemu oświaty.

Udział w piątkowej konferencji prasowej wziął również wiceszef MSWiA. Paweł Szefernaker przekazał, że dotychczas numer PESEL otrzymało już 123 tys. uchodźców. - Tylko dziś, do godz. 15 to 41 tys. osób - dodał. Najwięcej numerów PESEL przyznano w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Zapewnił, że dodatkowy sprzęt służący do wyrabiania numerów PESEL trafił na razie do największych miast. - W skali kraju będzie to 3 tys. komputerów ze sprzętem do wyrabiania numeru PESEL, przede wszystkim także czytniki odcisków palców - doprecyzował.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że kwestie związane z narzędziami, które pozwolą na to, aby lepiej i szybciej realizować działania związane z pomocą uchodźcom omawiane są na spotkaniach, które odbywają się w różnych formatach.

- Dzisiaj takie spotkanie odbyło się w ramach wideokonferencji. Zaprosiliśmy wszystkich prezydentów miast w Polsce - powiedział Szefernaker. Dodał, że to już kolejne takie spotkanie w tym tygodniu.

Podkreślił ponadto, że spotkanie dotyczyło przede wszystkim kwestii związanych z edukacją, ochroną zdrowia i kwestii związanych z doświadczeniem miast w pierwszych dniach rejestracji uchodźców z Ukrainy w rejestrze PESEL.

Przeczytaj też:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainieprzemysłąw czarnekpaweł szefernaker

Wybrane dla Ciebie