Trwa ładowanie...
d2hf4i1

"Czarna piosenka" - nieznane wiersze Wisławy Szymborskiej

"Czarna piosenka" - taki tytuł będzie nosił tomik wczesnych wierszy Wisławy Szymborskiej, w większości nigdy dotąd niepublikowanych, który trafi do księgarń w październiku. Otworzy on serię dzieł noblistki, którą publikować będzie przez 10 lat wydawnictwo Znak.
Share
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaŹródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
d2hf4i1

"Czarna piosenka" to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany - prawdopodobnie wstrzymała go cenzura. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych.

W roku 1970 mąż poetki Adam Włodek podarował jej na urodziny niezwykły prezent - zebrał wszystkie jej wiersze z lat 1944-1948, przepisał na maszynie i opatrzył komentarzami, a następnie wręczył wraz z listem: "Kochana Wisełko". Prezent ten przechowywany był przez całe lata i dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej, trafi do rąk czytelników.

Tom będzie nosić tytuł "Czarna piosenka", tak jak jeden z wierszy z tego okresu. Jak mówi Michał Rusinek, dokładnie nie wiadomo, jak Szymborska wyobrażała sobie ten tom i dlatego wydawnictwo zdecydowało się na wydanie wszystkich debiutanckich wierszy z okresu wojennego i bezpośrednio po wojnie.

d2hf4i1

"Czarna piosenka" otworzy serię wydawniczą, będącą efektem porozumienia Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz wydawnictwa Znak. Zakłada ono, że przez dziesięć kolejnych lat twórczość noblistki będzie ukazywać się nakładem tego wydawnictwa, co stwarza szansę na uporządkowanie rozproszonych utworów Wisławy Szymborskiej. W planach wydawniczych jest m.in. nieznana dotąd czytelnikom książka dla dzieci, tomy poezji Wisławy Szymborskiej w nowym opracowaniu oraz "Lektury obowiązkowe" czyli felietony Szymborskiej o książkach, w którym znajdą się teksty publikowane w różnych czasopismach.

Dotychczas, zgodnie z wolą autorki, dzieła Szymborskiej ukazywały się nakładem dwu krakowskich wydawnictw - Znaku i a5. Nowo podpisane porozumienie daje Znakowi niemal wyłączność na wydawanie twórczości poetki. Fundacja Wisławy Szymborskiej zapowiada, że nakładem a5 ukażą się przekłady pióra noblistki, które do tej pory pozostawały rozproszone.

d2hf4i1

Podziel się opinią

Share
d2hf4i1
d2hf4i1
Więcej tematów