WP

Czaputowicz: Być może kupimy gaz z Nord Stream

Szef MSZ nie wykluczył, że Polska kupi gaz ze zwalczanego przez siebie gazociągu łączącego Rosję i Niemcy. - Będziemy kupować najtaniej, być może ze Stanów Zjednoczonych, być może z Niemiec - zadeklarował Czaputowicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czaputowicz: Być może kupimy gaz z Nord Stream
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
WP

Deklaracja padła podczas piątkowej debaty w Fundacji Batorego. W ten sposób minister odpowiedział na pytanie, czy Polska skorzysta z ewentualnej oferty Rosjan, jeśli po wygaśnięciu obecnej umowy z Gazpromem Polska nie zdąży na czas wybudować gazociągu Baltic Pipe łączącego Polskę i Danię. Czaputowicz stwierdził jednak, że ma nadzieję, że nie będzie konieczności takiego wyboru.

Odpowiedź dyplomaty zaskoczyła członków dyskusji, bo Polska od dawna sprzeciwia się rosyjsko-niemieckiemu projektowi ze względów politycznych, uznając go za potencjalne narzędzie nacisku na państwa w regionie, szczególnie Ukrainę.

"Słowa ministra Czaputowicza brzmią szokująco. Jednocześnie świadczą o skandalu, jakim są opóźnienia projektu Baltic Pipe. Może okazać się, że Polska tak nieprofesjonalnie realizuje program dywersyfikacji źródeł energii, że na końcu i tak będzie kupować gaz od Gazpromu" - komentuje na łamach portalu Onet były dyplomata Witold Jurasz.

WP

Przeczytaj również: Rząd: Nie ma żadnych opóźnień związanych z Baltic Pipe

Jak dodał ekspert, Polska może być zmuszona w przyszłości zaakceptować wyższe ceny energii, m.in. ze względu na unijny spór o praworządność. Wszystko dlatego, że jedno z narzędzi pozwalających na obniżkę cen - odmrożenie puli uprawnień do emisji CO2 - wymaga zgody Komisji Europejskiej, z którą Polska jest w konflikcie. Czaputowicz zignorował takie niebezpieczeństwo, twierdząc, że obie sprawy nie są ze sobą związane.

"Szef dyplomacji wydaje się nie rozumieć, że polskie sprawy łatwiej jest załatwiać mając życzliwych partnerów. Za nierozumienie tego przyjdzie nam płacić więcej za prąd. Za nieskuteczność zaś w budowie Baltic Pipe zapłacimy dalszym uzależnieniem od Rosji" - podsumował Jurasz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP