Trwa ładowanie...
d2o6hkl

Czapka-niewidka? Naukowcy już ją mają

Po wielu latach pracy naukowcy stworzyli prawdziwy odpowiednik fikcyjnej czapki-niewidki. Na razie jednak działania tego nowego materiału nie da się zaobserwować gołym okiem. Stworzony materiał zapewnia bowiem niewidzialność w przypadku mikrofal - a więc fal elektromagnetycznych znacznie dłuższych niż widziane przez nas światło.

d2o6hkl
d2o6hkl

W poprzednich badaniach naukowcy - z częściowym tylko powodzeniem - konstruowali materiały, które zapewniałyby uniwersalną niewidzialność wszystkim przykrytym obiektom.

Nowy, tak zwany materiał plazmoniczny, stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego, działa na innych zasadach. Współpracuje on niejako z kształtem pokrywanego obiektu, nie może być więc używany do ukrywania dowolnych przedmiotów. Zapewnia za to pełną niewidzialność - bombardowany mikrofalami 18-centymetrowy cylinder nie mógł być zaobserwowany spod żadnego kąta. Tego typu metamateriały mogą w przyszłości pomóc w konstruowaniu dokładnych mikroskopów.

Wyniki badań publikuje "New Journal of Physics".

d2o6hkl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6hkl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj