Trwa ładowanie...

Czajka. Hanna Gronkiewicz-Waltz o historii warszawskiej oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnia Ścieków "Czajka" stała się dla władz Warszawy dużym problemem. O historii obiektu i najważniejszych decyzjach z nim związanych, opowiedziała była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Czajka. Hanna Gronkiewicz-Waltz o historii warszawskiej oczyszczalni ściekówCzajka. Hanna Gronkiewicz-Waltz o historii warszawskiej oczyszczalni ściekówŹródło: PAP
d3mi6qm
d3mi6qm

Hanna Gronkiewicz-Waltz w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zwraca się do młodych wyborców PiS, by prześledzili historię warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". Była prezydent stolicy wskazuje, że wszystkie najważniejsze decyzje dotyczące jej projektu, jak i starania o jego dofinansowanie z UE, miały miejsce za rządów Lecha Kaczyńskiego.

Czajka. Była prezydent nie wierzy w teorie spiskowe

Na początku rozmowy Gronkiewicz-Waltz odniosła się do podejrzeń ze strony MPWiK, że awaria przesyłu ścieków jest wynikiem sabotażu lub aktu terroru. Stwierdziła, że sama daleka jest od wiary w teorie spiskowe, choć za dziwną uznała sytuację, że po kilku latach sprawnego funkcjonowania nagle dochodzi do dwóch awarii, a do tej drugiej na chwilę po wykonanych przeglądach.

Podatek od deszczu. Gróbarczyk: chcemy walczyć z suszą, ale to parlament zdecyduje

Zaznaczyła, że sama nie ma odpowiedniej wiedzy, by wydawać jakiekolwiek wyroki w tej sprawie. Uznała jednak, że to dobry ruch ze strony MPWiK, bo należy zbadać i ewentualnie wykluczyć każdą z potencjalnych możliwości.

d3mi6qm

Czajka. Gronkiewicz-Waltz pozytywnie zaskoczona

Była prezydent stolicy skomentowała także komunikację, jaka odbywa się między rządem a władzami Warszawy. Jej zdaniem minister Marek Gróbarczyk, składając zawiadomienie do prokuratury pokazał, że sprawę awarii traktuje politycznie zamiast próbować współdziałać z Warszawą w celu zażegnania kryzysu.

Pozytywnym zaskoczeniem nazwała deklarację ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Szef MON zaoferował władzom stolicy pomoc wojska. W opinii Gronkiewicz-Waltz pokazał tym samym, że rozumie jak ważna jest współpraca mimo różnic politycznych.

Była szefowa NBP stwierdziła również, że opinia rządu, że miasto powinno zapłacić za udzieloną mu pomoc nie jest "podkładaniem nogi" i że Warszawa powinna sobie z tym poradzić. Przypomniała jednak, że kiedy spłonął most Łazienkowski, ówczesna premier Ewa Kopacz zaoferowała, że rząd pokryje połowę kosztów naprawy mostu.

Czajka. Decyzje za rządów Lecha Kaczyńskiego

Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła również, że bardzo istotnym w jej mniemaniu jest pamiętanie, że najważniejsze decyzje dotyczące "Czajki" oraz projektu przesyłu ścieków, zapadały za rządów Lecha Kaczyńskiego w Warszawie.

d3mi6qm

Zaznaczyła, że budowa oczyszczalni i przesyłu była konieczna z uwagi na grożące wówczas Polsce kary unijne, dotyczące właśnie sposobu oczyszczania ścieków komunalnych. Stwierdziła jednak, że odżegnuje się od przerzucania winy z jednego prezydenta na drugiego.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mi6qm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mi6qm
Więcej tematów