Trwa ładowanie...
dl56gdi
nauka
08-06-2007 16:10

Cyklon Gonu - kataklizm w Zatoce Perskiej

Potężny cyklon Gonu, którzy przeszedł w środę nad Omanem, spowodował śmierć co najmniej 32 osób a dalsze 30 nadal uznaje się za zaginione - wynika z oficjalnego bilansu, opublikowanego w Maskacie. Gonu był największym od 30 lat tego rodzaju kataklizmem, jaki nawiedził Zatokę Perską.

dl56gdi
dl56gdi

Z jego powodu w Omanie z zagrożonych cyklonem terenów ewakuowano łącznie 20 tysięcy osób. Prędkość wiatru osiągnęła 260 km/h. Zamknięto lotnisko w Maskacie. Cyklonowi towarzyszyły ulewne deszcze. Zamknięto szkoły i urzędy.

W czwartek kierujący akcją ratunkową Abdallah al-Harthi mówił, że stolica sułtanatu - Maskat - po przejściu cyklonu zamieniła się w jezioro.

W stolicy Omanu w dalszym ciągu trwa usuwanie skutków uderzenia cyklonu. W piątek przed południem działało już lotnisko międzynarodowe w Maskacie. Stopniowo przywracane są dostawy prądu i wody pitnej w kolejnych dzielnicach. Ruch statków w cieśninie Ormuz, przez którą transportowana jest jedna czwarta ropy wydobywanej na świecie, odbywa się normalnie. Trwa oszacowywanie strat.

dl56gdi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl56gdi
Więcej tematów