PolskaCykl "Galeria Sztuki XX wieku" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Cykl "Galeria Sztuki XX wieku" w Muzeum Narodowym w Warszawie

Około 90 obrazów i 10 rzeźb, powstałych w latach 1945-1955, zaprezentuje Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach cyklu wystaw "Galeria Sztuki XX wieku. Odsłony kolekcji".

Cykl "Galeria Sztuki XX wieku" w Muzeum Narodowym w Warszawie
Źródło zdjęć: © Archiwum

Obecna "odsłona" ukazuje najcenniejsze obiekty sztuki polskiej z pierwszego dziesięciolecia powojennego, z których wiele należy do podstawowego kanonu powojennej sztuki polskiej. Celem ekspozycji jest wprowadzenie widza w kontekst historyczny i artystyczny poprzez układające się chronologicznie zespoły prac związane z nurtami i artystami reprezentowanymi w muzealnej kolekcji.

Ekspozycję rozpoczynają prace z drugiej połowy lat 40. i początku lat 50., będące reakcją na przeżycia II wojny światowej. Najsilniejszym akcentem - obok dzieł Xawery Dunikowski, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Władysława Strzemińskiego - jest tu "Rozstrzelanie" Andrzeja Wróblewskiego, z 1949 roku.

Główną część ekspozycji z lat 40. stanowią obiekty związane ze słynną I Wystawą Sztuki Nowoczesnej w Krakowie, zorganizowaną w 1948 roku oraz powstałe w tym samym czasie "Powidoki słońca" Władysława Strzemińskiego. Wśród prac "nowoczesnych" wyróżniają się zwłaszcza wczesne obrazy Tadeusza Kantora z lat 1945-1947.

Na wystawie prezentowana jest też powojenna twórczość członków, założonej w 1924 roku grupy Komitet Paryski, zwanych popularnie kapistami: Jana Cybisa, Józefa Czapskiego czy Piotra Potworowskiego.

Można także obejrzeć klasyczne dzieła socrealistyczne: "Matka Koreanka" Wojciecha Fangora, "Podziękowania traktorzyście" Juliusza Krajewskiego czy "Gertruda Wysocka - przodownica pracy" Juliusza Studnickiego.

Nie brakuje także przypomnienia sztuki "postępowych" artystów zachodnich, których prace obecne były na przekrojowych wystawach sztuki francuskiej i włoskiej prezentowanych w MNW w latach 40, z jakich niektóre trafiły na stałe do kolekcji Muzeum Narodowego: jak André Fougeron, Renato Guttuso, czy Gabriele Mucchi. Istotną rolę wiążącą artystów polskich ze sztuką Zachodu była również pamiętna wizyta Pabla Picassa w Polsce, delegata na Światowy Kongres Pokoju we Wrocławiu, której śladem pozostał podarowany Muzeum w roku 1948, zespół autorskiej ceramiki, którego fragment także jest prezentowany.

Galerii Sztuki XX wieku towarzyszy przewodnik, omawiający poszczególne dzieła, zawierający kolorowe reprodukcje wszystkich eksponatów.

Widzowie zainteresowani problematyką sztuki lat 40. i 50. będą mieli możliwość uczestnictwa w wykładach i pokazach filmów, których program będzie zamieszczony na stronie internetowej Muzeum.

Obecna wystawa z cyklu "Odsłony kolekcji" będzie czynna w niezmienionym kształcie do końca przyszłego roku.

Co trzy miesiące, ze względów konserwatorskich, będą jednak zmieniane prezentacje zespołów grafik i rysunków. Pierwszy pokaz będzie zawierał prace z I Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 roku, a przed wejściem do Galerii można obejrzeć wybór plakatów z lat 1945-1955.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)