Trwa ładowanie...
28-05-2006 11:30

Ćwierć wieku temu zmarł Prymas Tysiąclecia

Mija 25. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego, zwanego Prymasem Tysiąclecia i Ojcem Narodu. Od 1948 do 1981 roku stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

Ćwierć wieku temu zmarł Prymas TysiącleciaŹródło: AFP
d4g46xk
d4g46xk

Kard. Wyszyński był niekwestionowanym autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych w Polsce, które doprowadziły do upadku komunizmu. W latach 1980-81 wspierał i chronił przed zagrożeniami rodzącą się "Solidarność".

Tak często słyszymy zdanie: Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata - mówił prymas w Warszawie 6 stycznia 1981 r.

Papież Jan Paweł II podkreślał w liście do Wyszyńskiego: nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, (...) gdyby nie było twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry - i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Święcenia kapłańskie otrzymał we Włocławku w 1924 r. Po zakończeniu Ii wojny światowej został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W marcu 1946 r. otrzymał nominację biskupa lubelskiego, a dwa lata później, w listopadzie 1948 r. papież Pius XII mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim - prymasem Polski.

d4g46xk

W okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu. Gdy w 1953 r. rząd zdecydował się na jawną ingerencję w wewnętrzne życie Kościoła i w zasady obsadzania stanowisk kościelnych, prymas wypowiedział swoje słynne "non possumus" (nie możemy). W latach 1953-56 był internowany.

Podczas internowania opracował program odnowy życia religijnego w Polsce, zawarty w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przygotował także założenia Wielkiej Nowenny przed obchodami 1000-lecia Chrztu Polski.

W 1966 roku zainicjował obchody tysiąclecia Chrztu Polski.

Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Jego grób znajduje się w Warszawie w krypcie Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Przy grobie Prymasa Tysiąclecia modlił się w czwartek papież Benedykt XVI.

W 1994 roku Wyszyński został pośmiertnie odznaczony w Orderem Orła Białego.

W 2001 roku - w stulecie urodzin - w Rzymie rozpoczął się proces beatyfikacyjny tego wielkiego kapłana.

d4g46xk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g46xk
Więcej tematów