Ćwiczenia mogą łagodzić psychiczne objawy menopauzy
Regularna aktywność fizyczna, np. energiczne spacery, może łagodzić psychiczne dolegliwości okresu menopauzy, takie jak lęki i stany depresyjne - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Medicine and Science in Sports and Medicine".
15.01.2008 | aktual.: 16.01.2008 10:20
Do takich wniosków doszli badacze z Temple University w Filadelfii, którzy przebadali 380 filadelfijskich kobiet. W momencie rozpoczęcia badań ich średnia wieku wynosiła 42 lata i wszystkie były jeszcze przed menopauzą (czyli ustaniem miesiączkowania), która przeciętnie występuje około 50.
Osiem lat później 20% pacjentek przeszło już menopauzę, a kolejne 18% było w okresie przejściowym poprzedzającym ustanie miesiączek.
W okresie tym kobiety cierpią na wiele uciążliwych dolegliwości, zarówno fizycznych - np. uderzenia gorąca, napadowe pocenie się, zaburzenia snu i bóle głowy, jak i psychicznych - drażliwość, nagłe zmiany nastroju, stany lękowe, depresja, trudności z koncentracją uwagi i pogorszenie pamięci.
Najnowsze badania wykazały, że w okresie menopauzy, jak również po ustaniu miesiączek, pacjentki regularnie uprawiające ćwiczenia (umiarkowane lub intensywne) miały mniej problemów natury psychicznej, np. stresów, lęków i stanów depresyjnych, w porównaniu z kobietami nieaktywnymi.
Aktywność fizyczna nie chroniła jednak kobiet przed fizycznymi objawami menopauzy, np. przed uderzeniami gorąca.
Jak komentuje prowadząca badania dr Deborah B. Nelson, wyniki te potwierdzają teorię, że aktywność fizyczna może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne kobiet w okresie menopauzy i później. Po ustaniu miesiączek objawy fizyczne, jak uderzenia gorąca zwykle znikają, ale zdrowie psychiczne jest czymś o co kobiety muszą dbać stale - mówi specjalistka.
Badaczka podkreśla zarazem, że aby zapewnić sobie dobre samopoczucie psychiczne i emocjonalne kobiety nie muszą wykonywać bardzo intensywnych ćwiczeń. Wystarczą energiczne poobiednie spacery.