Cukrzyca - problem społeczny
W Polsce wzrasta zachorowalność na cukrzycę. Lekarze alarmują, że choroba ta staje się w naszym kraju poważnym problemem społecznym. Chorują już dwa miliony osób.
Według profesora Jana Tatonia z Akademii Medycznej w Warszawie cukrzyca jest epidemią i należy do grupy 10 najważniejszych zagrożeń życia i zdrowia o charakterze epidemicznym. Stanowi często przyczynę utraty wzroku, przewlekłej niewydolności nerek, amputacji kończyn dolnych, a także choroby niedokrwiennej serca. 20% osób, które miały zawał serca to chorzy na cukrzycę. Groźne jest również to, że cukrzyca jest chorobą, która nie boli i połowa chorych nie zdaje sobie sprawy, że na nią cierpi. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznawanie i wykrywanie tej choroby.
Do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę należą osoby po 45 roku życia, osoby z nadwagą, nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziomem cholesterolu. Uważać muszą także kobiety, które urodziły zbyt duże dzieci, o wadze powyżej czterech i pół kilograma.
Do najskuteczniejszych metod zapobiegania zachorowaniom należą prawidłowy styl życia, właściwe odżywianie i utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała.