Trwa ładowanie...
d31giqp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Cukrzyca, jabłka" i drinki - poseł za kółkiem oskarżony

O kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu oskarżyła małopolskiego posła (wówczas PiS) Marka Łatasa Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód. Oskarżony przyznał się do zarzucanego czynu - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Sławomir Mielniczuk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Cukrzyca, jabłka" i drinki - poseł za kółkiem oskarżony
(PAP)
d31giqp

Policjanci zatrzymali posła do kontroli drogowej 25 marca koło Chęcin (Świętokrzyskie). Kontrola wykazała, że był pod wpływem alkoholu. Według Mielniczuka parlamentarzysta nie zasłaniał się immunitetem podczas kontroli, a potem sam się go zrzekł. W przedstawionym mu zarzucie napisano, że miał około 0,7 promila alkoholu we krwi.

Rzecznik prokuratury powiedział, że poseł wyjaśnił w śledztwie, iż poprzedniego dnia pił alkohol i wsiadł za kierownicę nie mając świadomości, że nadal jest pod jego wpływem. Akt oskarżenia pod koniec sierpnia został skierowany do Sądu Rejonowego w Kielcach. Posłowi grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Poseł nie chciał w piątek rozmawiać na temat incydentu. Oznajmił, że wszystko powiedział prokuratorowi, a także w marcu dziennikarzom.

d31giqp

Rzecznik Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że Łatas w marcu został zawieszony w klubie i w partii.

- Bardzo nam przykro, ale osoba, która dopuściła się złamania prawa, nie może być członkiem zarówno naszego klubu, jak i partii - powiedział Błaszczak. Na pytanie, czy poseł zostanie teraz wykluczony z obu tych gremiów rzecznik odparł, że PiS poczeka na decyzję sądu.

Informację o tym, że Łatas jest posłem PiS nadal można znaleźć na stronach internetowych tej partii oraz Sejmu.

Małopolski poseł 25 marca został zatrzymany do kontroli drogowej koło Chęcin (Świętokrzyskie). Policja stwierdziła w jego organizmie od 0,6 do 0,7 promila alkoholu. Jak wyjaśnił wówczas rzecznik świętokrzyskiej policji nadkom. Krzysztof Skorek, Łatas podczas zatrzymania nie ujawnił patrolowi, że jest parlamentarzystą; fakt, iż jest on osobą, którą przed odpowiedzialnością karną chroni immunitet, został ujawniony dopiero później. Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód wystąpiła z wnioskiem o uchylenie posłowi immunitetu. Łatas sam zrzekł się immunitetu.

d31giqp

Prezes PiS Jarosław Kaczyński komentując sprawę Łatasa powiedział w marcu, że jego partia nie toleruje tego rodzaju zachowań. - Jeżdżenie pod wpływem alkoholu jest dzisiaj przestępstwem; będą z tego wyciągnięte najdalej idące wnioski - oświadczył.

Łatas tłumaczył wówczas, że został zatrzymany do rutynowej kontroli - nie przekroczył dozwolonej prędkości. Poseł ma także zastrzeżenia do samego badania. - Nie byłem świadomy, że mogłem poddać się kontroli krwi. Wynik mógłby być wtedy bardziej miarodajny - zaznaczył.

W TVN24 Łatas tłumaczył się, że jest chory, ma cukrzycę i zjadł po drodze kilka jabłek. - Dzień wcześniej wypiłem może ze dwa drinki wieczorem - przyznał.

d31giqp

Podziel się opinią

Share

d31giqp

d31giqp
Więcej tematów