Trwa ładowanie...
d2mow1x

"Corriere della Sera": oddala się wizyta papieża w Izraelu

Oddala się pielgrzymka papieża Benedykta XVI do
Izraela - pisze włoski dziennik "Corriere della Sera".

Share
d2mow1x

Jako przyczynę mediolańska gazeta podaje pojawienie się komplikacji w stosunkach Watykanu z władzami Izraela po zdjęciu ekskomuniki z biskupa lefebrysty Richarda Williamsona, negującego istnienie komór gazowych.

"Corriere della Sera" pisze o nerwowości, panującej w Watykanie w związku z ostrą polemiką zwłaszcza, że - jak się zauważa - metody sprawowania rządów za Spiżową Bramą krytykują niektórzy najwyżsi rangą kościelni hierarchowie.

Według gazety, w Kurii Rzymskiej doszło do poważnego rozłamu między "konserwatystami", stojącymi murem za papieżem, a "postępowcami", którzy w tych dniach nie szczędzą mu krytyki. Należy do nich m.in. niemiecki kardynał Karl Lehmann, który zażądał dymisji przewodniczącego watykańskiej komisji do spraw dialogu z lefebrystami kardynała Dario Castrillona Hoyosa. Przyznał on bowiem, że nie wiedział o negacjonistycznych wypowiedziach biskupa Williamsona.

Tej "próbie sił" - jak ocenia "Corriere della Sera" - towarzyszy pogorszenie stosunków Watykanu z Izraelem. Gazeta przytacza nieoficjalne doniesienia, że w Stolicy Apostolskiej z coraz większym "sceptycyzmem" mówi się obecnie o szansach papieskiej podróży do Ziemi Świętej w najbliższym czasie, zwłaszcza że kolejnym punktem spornym pozostaje sprawa beatyfikacji Piusa XII. Środowiska żydowskie zarzucają papieżowi czasów wojny milczenie wobec holokaustu.

"Ale myśl o odwołaniu wizyty na Bliskim Wschodzie jest odrzucana jako nie do przyjęcia" - zastrzega dziennik. Jako najbardziej prawdopodobny scenariusz "Corriere della Sera" podaje przełożenie wizyty na drugą połowę roku. Pierwotnie planowano, że miałoby do niej dojść w maju.

d2mow1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mow1x
d2mow1x
Więcej tematów