Trwa ładowanie...

Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego ujawniła swój majątek. Wyceniła słynną willę

Wirtualna Polska dotarła do oświadczenia majątkowego warszawskiej radnej SLD Moniki Jaruzelskiej. Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego zamieściła w dokumencie, ile jest warta willa przy ulicy Ikara na warszawskim Mokotowie, którą odziedziczyła po rodzicach. Sprawę przejęcia nieruchomości badała prokuratura, ale dochodzenie umorzono.

Share
Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego ujawniła swój majątek. Wyceniła słynną willę
Źródło: East News, fot: Stefan Maszewski
d4ioh2w

Jaruzelska dostała się do Rady Warszawy w ostatnich wyborach samorządowych jako jedyna kandydatka SLD. Dostała bardzo dużo głosów, bo aż 8,5 tysiąca. I jako warszawska radna musiała złożyć oświadczenie majątkowe za ubiegły rok.

Co wynika z dokumentu? Jaruzelska ma 158,9 tys. zł oszczędności, a także 11,2 tys. dolarów (ok. 45 tys. zł). Jest właścicielką mieszkania 157 m.kw. w centrum Warszawy niedaleko placu na Rozdrożu, które wyceniła na 2,5 mln zł. A po śmierci rodziców – Wojciecha i Barbary Jaruzelskich odziedziczyła "słynną” willę przy ul. Ikara na warszawskim Mokotowie. Dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych wyceniła na 4 miliony złotych.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

Nieruchomość to dwukondygnacyjny budynek wraz z ogrodem. Przypomnijmy, przed laty willa należała do Przedpełskich, polskiej rodziny zasłużonej w II Rzeczypospolitej. Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku odkupił ją od Skarbu Państwa.

d4ioh2w

O nieruchomości zrobiło się głośno po interwencji radnego PiS z Mokotowa Jacka Ozdoby, który dociekał, w jaki sposób stała się własnością Jaruzelskich. Okazało się, że w czerwcu 2012 roku Zarząd Dzielnicy Mokotów przekształcił Wojciechowi Jaruzelskiemu prawo użytkowania wieczystego w prawo własności, ustalając opłatę za przekształcenie w wysokości 614 181 zł. Od powyższej opłaty została udzielona 93 proc. bonifikata.

- Mogłabym to odbierać jako pewnego rodzaju ignorancję, bo radny nie sprawdził, jak wygląda sytuacja prawna domu. Natomiast jestem świadoma tego, że nie o ignorancję tu chodzi, bo tak naprawdę jest to sprawa polityczna. Można byłoby takie same roszczenia wysuwać do wielu domów, nawet z tej samej ulicy - mówiła Jaruzelska w rozmowie z natemat.pl.

Sprawa wywołała spore kontrowersje i trafiła nawet do prokuratury okręgowej w Warszawie. Na początku października 2018 roku dochodzenie umorzono, nie doszukując się naruszenia procedur.

Zobacz także: Czy pójdę w ślady Kwaśniewskiego? Leszek Miller uśmiechnął się

Oprócz willi na Mokotowie i mieszkania w centrum Warszawy Monika Jaruzelska posiada również 100 metrowy domek letniskowy na Mazurach z działką (5 tys. metrów kwadratowych) – o wartości 1 miliona złotych. A także dodatkowe mieszkanie 56 metrów kwadratowych ( 400 tys. zł). Jaruzelska poza pełnieniem funkcji radnej prowadzi własną działalność gospodarczą pod szyldem "Szkoła Stylu Moniki Jaruzelskiej”. W zakres jej usług wchodzą szkolenia, konsultacje, działalność publicystyczna. W ubiegłym roku jej firma wykazała przychód 33 tys. zł, ale też stratę 10,9 tys. zł.

d4ioh2w

Jako źródła dochodu wykazała również: dietę radnej 1,6 tys. zł; najem mieszkania 22 tys. zł; działalność akademicką 2,1 tys. zł. W jej garażu stoi Land Rover Freelander II. Wśród składników mienia ruchomego powyżej 10 tys. zł córka generała Jaruzelskiego umieściła pamiątki rodzinne i pierścionek zaręczynowy.
Do spłacenia ma nadal kredyt hipoteczny na zakup mieszkania zaciągnięty w 2007 roku w frankach szwajcarskich. Pożyczka opiewała na 819 tys. franków, do spłaty 408 tys. franków.

Według "Super Expressu", Monika Jaruzelska jest najbogatszą warszawską radną. Ma majątek warty w sumie 8,1 mln zł. Na drugim miejscu jest Paweł Lech z Koalicji Obywatelskiej - 4,3 mln zł, a na trzecim córka profesor Jadwigi Staniszkis - Joanna Staniszkis: 3,8 mln zł. Co ciekawe, spory majątek zgromadził również były kierowca Jarosława Kaczyńskiego i przez długi czas jego osobisty ochroniarz Jacek Cieślikowski. Z majątkiem wartym 2,5 mln zł jest na 6 miejscu wśród najbogatszych stołecznych radnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ioh2w

Podziel się opinią

Share
d4ioh2w
d4ioh2w
Więcej tematów