Trwa ładowanie...
d12z5p7

Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego ujawniła swój majątek. Wyceniła słynną willę

Wirtualna Polska dotarła do oświadczenia majątkowego warszawskiej radnej SLD Moniki Jaruzelskiej. Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego zamieściła w dokumencie, ile jest warta willa przy ulicy Ikara na warszawskim Mokotowie, którą odziedziczyła po rodzicach. Sprawę przejęcia nieruchomości badała prokuratura, ale dochodzenie umorzono.
Share
Monika Jaruzelska dostała ponad 8 tysięcy głosów i została warszawską radną
Monika Jaruzelska dostała ponad 8 tysięcy głosów i została warszawską radnąŹródło: East News, Fot: Stefan Maszewski
d12z5p7

Jaruzelska dostała się do Rady Warszawy w ostatnich wyborach samorządowych jako jedyna kandydatka SLD. Dostała bardzo dużo głosów, bo aż 8,5 tysiąca. I jako warszawska radna musiała złożyć oświadczenie majątkowe za ubiegły rok.

Co wynika z dokumentu? Jaruzelska ma 158,9 tys. zł oszczędności, a także 11,2 tys. dolarów (ok. 45 tys. zł). Jest właścicielką mieszkania 157 m.kw. w centrum Warszawy niedaleko placu na Rozdrożu, które wyceniła na 2,5 mln zł. A po śmierci rodziców – Wojciecha i Barbary Jaruzelskich odziedziczyła "słynną” willę przy ul. Ikara na warszawskim Mokotowie. Dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych wyceniła na 4 miliony złotych.

    Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, Fot: archiwum prywatne

Nieruchomość to dwukondygnacyjny budynek wraz z ogrodem. Przypomnijmy, przed laty willa należała do Przedpełskich, polskiej rodziny zasłużonej w II Rzeczypospolitej. Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku odkupił ją od Skarbu Państwa.

d12z5p7

O nieruchomości zrobiło się głośno po interwencji radnego PiS z Mokotowa Jacka Ozdoby, który dociekał, w jaki sposób stała się własnością Jaruzelskich. Okazało się, że w czerwcu 2012 roku Zarząd Dzielnicy Mokotów przekształcił Wojciechowi Jaruzelskiemu prawo użytkowania wieczystego w prawo własności, ustalając opłatę za przekształcenie w wysokości 614 181 zł. Od powyższej opłaty została udzielona 93 proc. bonifikata.

- Mogłabym to odbierać jako pewnego rodzaju ignorancję, bo radny nie sprawdził, jak wygląda sytuacja prawna domu. Natomiast jestem świadoma tego, że nie o ignorancję tu chodzi, bo tak naprawdę jest to sprawa polityczna. Można byłoby takie same roszczenia wysuwać do wielu domów, nawet z tej samej ulicy - mówiła Jaruzelska w rozmowie z natemat.pl.

Sprawa wywołała spore kontrowersje i trafiła nawet do prokuratury okręgowej w Warszawie. Na początku października 2018 roku dochodzenie umorzono, nie doszukując się naruszenia procedur.

Zobacz także: Czy pójdę w ślady Kwaśniewskiego? Leszek Miller uśmiechnął się

Oprócz willi na Mokotowie i mieszkania w centrum Warszawy Monika Jaruzelska posiada również 100 metrowy domek letniskowy na Mazurach z działką (5 tys. metrów kwadratowych) – o wartości 1 miliona złotych. A także dodatkowe mieszkanie 56 metrów kwadratowych ( 400 tys. zł). Jaruzelska poza pełnieniem funkcji radnej prowadzi własną działalność gospodarczą pod szyldem "Szkoła Stylu Moniki Jaruzelskiej”. W zakres jej usług wchodzą szkolenia, konsultacje, działalność publicystyczna. W ubiegłym roku jej firma wykazała przychód 33 tys. zł, ale też stratę 10,9 tys. zł.

d12z5p7

Jako źródła dochodu wykazała również: dietę radnej 1,6 tys. zł; najem mieszkania 22 tys. zł; działalność akademicką 2,1 tys. zł. W jej garażu stoi Land Rover Freelander II. Wśród składników mienia ruchomego powyżej 10 tys. zł córka generała Jaruzelskiego umieściła pamiątki rodzinne i pierścionek zaręczynowy.
Do spłacenia ma nadal kredyt hipoteczny na zakup mieszkania zaciągnięty w 2007 roku w frankach szwajcarskich. Pożyczka opiewała na 819 tys. franków, do spłaty 408 tys. franków.

Według "Super Expressu", Monika Jaruzelska jest najbogatszą warszawską radną. Ma majątek warty w sumie 8,1 mln zł. Na drugim miejscu jest Paweł Lech z Koalicji Obywatelskiej - 4,3 mln zł, a na trzecim córka profesor Jadwigi Staniszkis - Joanna Staniszkis: 3,8 mln zł. Co ciekawe, spory majątek zgromadził również były kierowca Jarosława Kaczyńskiego i przez długi czas jego osobisty ochroniarz Jacek Cieślikowski. Z majątkiem wartym 2,5 mln zł jest na 6 miejscu wśród najbogatszych stołecznych radnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12z5p7

Podziel się opinią

Share
d12z5p7
d12z5p7
Więcej tematów