PolskaCoraz więcej Ukraińców przebywa i pracuje na Dolnym Śląsku

Coraz więcej Ukraińców przebywa i pracuje na Dolnym Śląsku

Znacząco wzrasta liczba Ukraińców, którzy otrzymują karty pobytu i pozwolenia na pracę w województwie dolnośląskim. Wynika to z porównania danych za lata 2013-14, zebranych przez PAP m.in. w urzędzie wojewódzkim, urzędzie pracy i straży granicznej.

Coraz więcej Ukraińców przebywa i pracuje na Dolnym Śląsku
Źródło zdjęć: © WP.PL | Damian Wis

18.03.2015 | aktual.: 20.03.2015 20:38

Wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu Maciej Sałdacz potwierdził, że wzrasta zainteresowanie pracodawców zatrudnieniem Ukraińców lub ewentualnie innych cudzoziemców spoza krajów UE.

- W oświadczeniach składanych przez pracodawców o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca Ukraińcy stanowią około 95 proc. osób. W 2015 roku takich oświadczeń może być ponad 30 tys., gdyż przez pierwsze dwa miesiące tego roku już było ich 6 tys. - powiedział Sałdacz.

Jak dodał, w 2014 r. takich oświadczeń było 25 tys. - a rok wcześniej 16 tys., co obrazuje nie tylko tendencje wzrostową, ale również fakt, że przybysze zza wschodniej granicy coraz częściej pracują w Polsce legalnie.

Wiceszef wrocławskiego PUP zaznaczył, że choć większość oświadczeń dotyczy ofert pracy fizycznej m.in. w budownictwie, rolnictwie, pracach porządkowych, to jednak coraz częściej chodzi również o zatrudnienie przy produkcji czy na stanowiskach specjalistów.

- Podstawową motywacją dla pracodawcy jest fakt, że na dane stanowisko nie jest w stanie znaleźć pracownika z Polski. Rzadziej chodzi o zaoszczędzenie na wynagrodzeniu. Urząd pracy ma obowiązek sprawdzić, czy w bazie zarejestrowanych bezrobotnych nie ma osoby, która spełnia wymagania i podejmie tę pracę. Sporadycznie zdarza się, że zatrudniany jest Polak - powiedział Sałdacz.

Biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowało, że wniosków dotyczących legalizacji pobytu obywateli Ukrainy zarówno na pobyt czasowy, jak i na pobyt stały, w roku 2013 było ponad 1400, a rok później - w 2014 już o 1000 więcej - około 2400.

- Z roku na rok wzrasta liczba wydawanych zezwoleń na pracę, jak również wzrasta liczba zezwoleń dla obywateli Ukrainy. W II półroczu 2014 r. wydaliśmy ich w sumie 875, w tym 527 zezwoleń dotyczyło obywateli Ukrainy - powiedział Bartosz Wiśniewski z DUW we Wrocławiu.

W 2013 r. wojewoda dolnośląski wydał w sumie 4355 kart pobytu, a w 2014 r. 6342.

Rzecznik prasowa komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Irena Skuliniec poinformowała, że 2014 roku funkcjonariusze ujawnili 119 nielegalnie pracujących obywateli Ukrainy, z tego w województwie dolnośląskim - 65.

- W styczniu i lutym 2015 r. w dolnośląskim ujawniono 10 nielegalnie pracujących obywateli Ukrainy. Przed rokiem w tym okresie było takich przypadków 20. Najwięcej nielegalnie pracujących cudzoziemców ujawniamy zwykle latem, podczas prac sezonowych - dodała rzecznik.

Niektóre firmy przenoszą swoich pracowników - obywateli Ukrainy - do pracy w swoich oddziałach w Polsce. Mówił o tym podczas otwarcia we Wrocławiu nowej siedziby firmy z branży IT, dostawcy usług informatycznych, Luxoft Poland jej dyrektor zarządzający Wojciech Mach.

- Do Wrocławia ściągamy naszych pracowników również z Ukrainy, gdzie z powodu wojny sytuacja jest niepewna. Dotąd na Ukrainie mieliśmy cztery oddziały - podkreślił Mach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)