PolitykaCoraz więcej uchodźców przedostaje się do Polski

Coraz więcej uchodźców przedostaje się do Polski

Rośnie liczba Syryjczyków, którzy przedostają się do Polski. Tylko w sierpniu i wrześniu było ich tylu, co niemal w całym ubiegłym roku - według danych Straży Granicznej niemal 100 osób. - Zauważyliśmy większy ruch od strony słowackiej. Pojawiły się też informacje, że imigranci m.in. z Syrii mogą próbować przekraczać naszą granicę od strony Ukrainy. Straż Graniczna jest czujna, na bieżąco monitoruje sytuację na granicy i wewnątrz kraju. Podejmuje działania w oparciu o bieżącą analizę - mówi WP ppor. SG Joanna Rokicka, rzecznik Straży Granicznej.

Coraz więcej uchodźców przedostaje się do Polski
Źródło zdjęć: © PAP | Lech Muszyński
Magda Mieśnik

09.10.2015 | aktual.: 09.10.2015 16:42

Jak wynika z danych Straży Granicznej, w 2014 roku do Polski przedostało się i zostało zatrzymanych 108 Syryjczyków. W tym roku już 140, z czego aż 95 osób w sierpniu i wrześniu, kiedy znacznie nasilił się kryzys migracyjny, a do Europy zaczęła przybywać lawinowa liczba cudzoziemców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Funkcjonariusze w 2014 r. zatrzymali w sumie 4 344 cudzoziemców. Do końca września tego roku już 5281 osób obcego pochodzenia, którzy nielegalnie przedostali się do Polski lub próbowali dostać się do innych krajów bez wymaganych dokumentów.

- Dwie największe grupy, które zatrzymaliśmy, przedostały się do Polski przez granicę ze Słowacją - mówi Joanna Rokicka. I podaje przykład 30-osobowej grupy głównie Syryjczyków, których próbowano przewieźć przez granicę zamkniętych w busie. - Ci ludzie płacą ogromne sumy, by wydostać się ze swojego kraju i dotrzeć do Europy. Gdy funkcjonariusze zatrzymali samochód, nawet nie wiedzieli, gdzie się dokładnie znajdują - mówi rzecznik SG.

W sierpniu w rejonie Jeleniej Góry SG ujęła 23 obywateli Syrii, pięciu z Afganistanu i trzech z Jemenu. Nie wszyscy posiadali dokumenty tożsamości. W połowie września funkcjonariusze SG na stacji benzynowej w Chyżnem zatrzymali dziewięciu uchodźców z Syrii i Iraku. Nie mieli przy sobie żadnych dokumentów. Poruszali się samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych.

Straż Graniczna monitoruje Syryjczyków, którzy dostają się do Polski. - W pierwszej połowie tego roku wniosek o status uchodźcy złożyło 55 osób tej narodowości. Spora część traktuje nasz kraj jako przejazdowy i próbuje dostać się nielegalnie do Niemiec - mówi Rokicka.

Straż Graniczna wzmacnia ochronę granic. Mają w tym pomóc kupione niedawno cztery drony. SG rozbudowuje także wieże obserwacyjne, rozmieszczone wzdłuż granic. Są one wyposażane w specjalne kamery termowizyjne i tzw. dalmierz laserowy, które także w nocy pozwalają dokładnie zlokalizować potencjalnych intruzów.

Kilkanaście tygodni temu sfinalizowano także zakup dwóch samolotów ES-15. Maszyny są wyposażone w sprzęt obserwacyjny dalekiego zasięgu i przekazują obraz w czasie rzeczywistym do placówek SG. Samoloty posiadają wyciszony układ napędowy, by jak najdłużej mogły pozostać niezauważone.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (520)