Coraz więcej Polaków studiuje na brytyjskich uczelniach
Coraz więcej młodych Polaków podejmuje naukę na brytyjskich uczelniach. Jak poinformowała Brytyjska Centrala Turystyczna VisitBritain, na studia rozpoczynające się jesienią tego roku zgłosiło się 1317 Polaków, z czego 1033 zostało przyjętych. To ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.
22.11.2005 | aktual.: 22.11.2005 13:04
Tak wielkie zainteresowanie polskiej młodzieży wynika z jakości oferty edukacyjnej brytyjskiego szkolnictwa wyższego. To również możliwość perfekcyjnego opanowania języka angielskiego, którego znajomość jest przepustką do międzynarodowej kariery w każdej branży. Ponadto, wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej, większość uniwersytetów w Zjednoczonym Królestwie stała się bardziej dostępna dla Polaków - powiedział przedstawiciel VisitBritain na Polskę, Piotr Hawliczka.
Podstawowym warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia w Wielkiej Brytanii jest świadectwo ukończenia szkoły średniej, umożliwia to polska matura. Niezbędna jest również udokumentowana znajomość języka angielskiego. Większość brytyjskich uczelni wymaga egzaminu Certificate in Advanced English, Certificate of Proficiency lub IELTS.
Jak informuje VisitBritain, rekrutację na pierwszy rok studiów First Degree prowadzi specjalnie powołana w tym celu instytucja University and Colleges Admission Service. Od września 2005 r. osoby pragnące studiować w Wielkiej Brytanii mogą skorzystać z aplikacji internetowej APPLY dostępnej na stronie www.ucas.com. Należy ją wysłać do 15 stycznia roku, w którym chce się rozpocząć studia.
Większość brytyjskich uniwersytetów nie przeprowadza egzaminów wstępnych, niektóre jednak zapraszają kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu kandydatury jest wypadkową średniej ocen ze szkoły średniej, wyników egzaminów maturalnych, a także innych osiągnięć, którymi może się pochwalić pretendent. Przy ubieganiu się o przyjęcie na kierunki artystyczne dodatkowo wymagane jest przedstawienie swojego portfolio.
Studia na Wyspach Brytyjskich są odpłatne, jednak dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej kosztują teraz wielokrotnie mniej niż jeszcze dwa lata temu. Średnio za rok akademicki unijni studenci płacą około 1200 funtów za kursy pierwszego stopnia (First Degree). Od następnego roku ceny kursów w Anglii wzrosną, ale za to Polacy rozpoczynający tam studia mogą zaciągnąć nieoprocentowaną pożyczkę na opłacenie kosztów studiów, którą trzeba spłacić po ich ukończeniu.
Polscy maturzyści, którzy chcieliby podjąć studia w Wielkiej Brytanii, mogą się również starać o uzyskanie stypendium - praktycznie każdy uniwersytet przyznaje jakieś środki studentom. Dość często stypendiów udziela się osobom wybitnie uzdolnionym artystycznie lub posiadającym osiągnięcia w sporcie. O dofinansowanie należy się starać przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii.
W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej Polacy studiujący w Wielkiej Brytanii nie potrzebują specjalnej studenckiej wizy, mogą też podejmować pracę. Jedynym wymogiem jest obowiązek rejestracji w urzędzie pracy w ciągu miesiąca od podjęcia zatrudnienia.
VisitBritain jest narodową organizacją turystyczną, działającą na rzecz zwiększenia zainteresowania wyjazdami do Wielkiej Brytanii.