PublicystykaCoraz więcej Polaków chce wyjść z Unii Europejskiej. Sondaż dla WP

Coraz więcej Polaków chce wyjść z Unii Europejskiej. Sondaż dla WP

Zostajemy, czy wychodzimy? Wygląda na to, że rośnie odsetek Polaków, którzy chcą wyjść z Unii Europejskiej. Tak przynajmniej wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Coraz więcej Polaków chce wyjść z Unii Europejskiej. Sondaż dla WP
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Tomasz Kamiński

24.11.2017 | aktual.: 25.11.2017 09:20

Czy w Polsce powinno zostać przeprowadzone referendum w sprawie naszego członkostwa w Unii Europejskiej?

W tej kwestii jesteśmy podzieleni. 36 procent ankietowanych opowiada się za takim referendum. Zdaniem 34 procent zapytanych, nie jest to konieczne. 30 procent respondentów nie ma zdania na ten temat.

Jeśli chodzi o wyborców największych partii politycznych, najwięcej zwolenników referendum ws. członkostwa Polski w UE znajdziemy wśród sympatyków Nowoczesnej (49 proc.). Podobnego zdania są zwolennicy Kukiz’15 (44 proc.). Takiej potrzeby nie widzi z kolei większość wyborców głosujących na PO (53%). 30 procent sympatyków PiS jest „za” referendum, 26 procent na „nie”.

Obraz
© WP.PL

Zostajemy, czy wychodzimy?

Gdyby dziś w Polsce odbywało się referendum ws. naszego członkostwa w Unii Europejskiej, za pozostaniem w szeregach UE opowiada się 54% ankietowanych. To o 7 procent mniej niż w czerwcu ubiegłego roku. Opuścić Unię chce 27 procent badanych (tutaj odsetek niezadowolonych wzrasta o 7 procent). 19 procent zapytanych nie ma zdania w tej sprawie.

Prawie połowa sympatyków PiS - 49 procent - opowiedziałby się za pozostaniem w UE (spadek o 10 procent). Wyjść z Unii chce 36 procent ankietowanych. To o 11 procent więcej niż w czerwcu). Zdecydowanej większości wyborców PO odpowiada nasza obecność w tej organizacji. 97 procent zapytanych o to, jest za pozostaniem. Tylko 2 procent chce opuścić Unię Europejską.

Obraz
© WP.PL

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 17-20 listopada 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1060). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)