Trwa ładowanie...
du83eqj

Coraz więcej Niemców nie chce do wojska

Około 190 tys. Niemców w wieku poborowym złożyło w ubiegłym roku podanie o zwolnienie z obowiązku służby w Bundeswehrze - poinformowało w piątek w Berlinie Stowarzyszenie
Przeciwko Służbie Wojskowej. W porównaniu z 2001 rokiem liczba przeciwników służby wzrosła o
ponad siedem tysięcy osób.

Share
du83eqj

Z danych stowarzyszenia wynika, że Niemcy są krajem, w którym najwięcej osób - blisko połowa całego rocznika - odmawia służby wojskowej. Malejąca akceptacja dla służby z bronią w ręku jest - zdaniem przedstawicieli organizacji - wynikiem przekształcenia Bundeswehry w "armię interwencyjną". Wdrażana obecnie reforma niemieckich sił zbrojnych zakłada znaczne zwiększenie liczebności oddziałów, zdolnych do szybkich operacji pokojowych w różnych częściach świata.

Służba wojskowa w Niemczech trwa dziewięć miesięcy. Każdy poborowy ma zagwarantowane konstytucyjnie prawo do złożenia, po otrzymaniu powołania, umotywowanego wniosku o zwolnienie ze służby. O przyjęciu wniosku decyduje lokalna komenda uzupełnień.

Jak powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony, "w zasadzie" wszystkie wnioski rozpatrywane są pozytywnie. Osoba odmawiająca służby wojskowej zobowiązana jest do odbycia dwunastomiesięcznej służby zastępczej.(ck)

du83eqj

Podziel się opinią

Share
du83eqj
du83eqj
Więcej tematów