PolskaCoraz więcej cudzoziemców chce być Polakami

Coraz więcej cudzoziemców chce być Polakami

Coraz więcej osób z różnych krajów świata chce zostać Polakami. Od kiedy wstąpiliśmy do Unii, polski paszport stał się wyjątkowo atrakcyjny - ocenia "Rzeczpospolita". Potwierdzenia polskiego obywatelstwa domaga się m.in. kilkanaście tysięcy Żydów z Izraela.

10.03.2007 | aktual.: 10.03.2007 07:35

Żydzi z Izraela liczący na polski paszport to byli obywatele II RP lub ich potomkowie. Nikt nie ukrywa, że młodymi Izraelczykami, którzy nie mówią słowa po polsku, wcale nie kieruje nostalgia za krajem przodków. Zależy im po prostu na uzyskaniu wyjątkowo atrakcyjnego paszportu Unii Europejskiej. I nie tylko im.

Po naszym przystąpieniu do UE odnotowaliśmy lawinowy wzrost liczby wniosków o poświadczenie polskiego obywatelstwa - powiedziała "Rzeczpospolitej" dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Izabela Szewczyk. To właśnie do tego urzędu napływają z całego świata podania w tej sprawie. W związku z przystąpieniem Polski do UE ich liczba wzrosła kilkakrotnie. W 2001 r. wniosków było 2100, a w 2006 - 6700.

1 maja 2004 roku polski paszport zyskał nową jakość - podkreśla Izabela Szewczyk. Dzięki niemu można się swobodnie poruszać po wszystkich krajach UE, a na terenie części z nich podejmować legalnie pracę lub bezpłatnie studiować.

Ukraińcy, którzy składają wnioski o polskie obywatelstwo, chcą poczuć się wolnymi ludźmi. Chcą swobodnie poruszać się po krajach UE, zobaczyć, jak wygląda życie w Niemczech czy Hiszpanii - mówi "Rzeczpospolitej" Ukrainka z polskim obywatelstwem Anna Chaniuk, tłumacz przysięgły spod Poznania. Twierdzi, że liczba Ukraińców, którzy zrzekają się ojczystego obywatelstwa na rzecz polskiego, stale rośnie.

Oprócz mieszkańców Izraela i państw byłego ZSRR o nadanie lub poświadczenie polskiego obywatelstwa najczęściej ubiegają się żyjący w Ameryce Północnej (emigracja z lat 80.), Niemczech (lata 70., 80.) i w Ameryce Łacińskiej (lata 20.).

Wzrost zainteresowania polskim paszportem odzwierciedla liczba osób, którym obywatelstwo nadaje prezydent. W 2002 r. było ich 988, w 2005 - 2696. Można ocenić, że wejście Polski do UE jest jedną z przyczyn zwiększonego zainteresowania uzyskaniem polskiego obywatelstwa - przyznaje Marcin Rosołowski z Kancelarii Prezydenta RP.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)