Coraz ostrzejszy kryzys polityczny na Ukrainie
Premier Ukrainy Wiktor Janukowycz oskarża
prezydenta Wiktora Juszczenkę o dążenie do siłowego rozwiązania
kryzysu politycznego oraz zarzuca mu łamanie konstytucji.
Zagranica jest coraz bardziej zaniepokojona. Prezydent Lech
Kaczyński deklaruje gotowość pomocy w rozwiązywaniu konfliktu.
25.05.2007 | aktual.: 25.05.2007 20:36
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/zamach-stanu-na-ukrainie-6038636345819777g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/zamach-stanu-na-ukrainie-6038636345819777g )
Konflikt na Ukrainie
Janukowycz: Juszczenko naruszył konstytucję
Janukowycz uważa, że Juszczenko, który podporządkował sobie wojska wewnętrzne MSW, naruszył konstytucję; przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ołeksandr Moroz nazwał działania szefa państwa przewrotem.
Obaj politycy spotkali się w Kijowie z ambasadorami akredytowanymi na Ukrainie, by wyjaśnić im szczegóły zaostrzenia kryzysu politycznego w kraju. Moroz zaapelował, by w uregulowaniu kryzysu politycznego wzięli udział pośrednicy międzynarodowi.
Prezydent Juszczenko deklarował brak optymizmu w kwestii rozwiązania kryzysu politycznego w państwie w wyniku nowych rozmów z koalicją rządzącą Janukowycza. Oczywiście będziemy kontynuowali proces negocjacyjny w nadchodzących dniach, ale powiedziałbym, że mam niewiele optymizmu, jeśli chodzi o rezultaty, jakie może to dać - zacytowała Juszczenkę jego służba prasowa.
Prezydent Kaczyński: jeżeli będzie taka potrzeba i chęć, Polska weźmie udział w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie
Prezydent Lech Kaczyński powiedział polskim dziennikarzom w Brnie, gdzie odbywa się szczyt państw Europy Środkowej, że jeżeli będzie taka potrzeba i taka chęć - bo to sprawa wewnętrzna Ukrainy - Polska weźmie udział w międzynarodowej pomocy w rozwiązaniu konfliktu w tym kraju.
Jak dodał, jeśli władze Ukrainy poproszą o taką mediację czy pomoc, Polska się oczywiście zgodzi, ale - zaznaczył - "nic nie chcemy robić na siłę".
Prezydent przyznał, że sytuacja na Ukrainie rzeczywiście nabrała "gwałtownie bardzo ostrego oblicza". Podkreślił, że Polska cały czas stara się monitorować sytuację. W ocenie Lecha Kaczyńskiego najlepszym rozwiązaniem dla Ukrainy byłyby szybkie wybory.
Prezydent uważa, że jeżeli napięcie przekracza już pewne granice, to rządzenie państwem nie jest możliwe._ Myślę, że właśnie w tym mniej więcej momencie to nastąpiło na Ukrainie, a jedynym demokratycznym rozwiązaniem są wybory_ - przyznał prezydent.
Jako kraj przewodniczący Unii Europejskiej, Niemcy wezwały Juszczenkę i Janukowycza do rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie na drodze negocjacji. Niemcy zaapelowały w imieniu UE do "wszystkich ponoszących odpowiedzialność polityczną", by zrezygnowali z działań, które "mogłyby prowadzić do dalszej eskalacji, szczególnie użycia uzbrojonych sił bezpieczeństwa".
Premier Rosji Michaił Fradkow wyraził zaniepokojenie "wzrostem napięcia" w związku z kryzysem politycznym na Ukrainie i wezwał władze w Kijowie do "zapewnienia porządku publicznego, poszanowania prawa, a przede wszystkim ukraińskiej konstytucji".
Ekspert niemieckiej Fundacji Bertelsmanna Cornelius Ochmann opowiedział się za jak najszybszym włączeniem się Unii Europejskiej w rozwiązanie kryzysu politycznego na Ukrainie. Jego zdaniem wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Javier Solana powinien jak najszybciej pojechać do Kijowa.
Katarzyna Wolczuk z ośrodka studiów rosyjskich i wschodnioeuropejskich uniwersytetu w Birmingham oceniła, że strony konfliktu na Ukrainie okopują się na jak najdogodniejszych pozycjach wyjściowych na wypadek rozwiązania siłowego.
Każda ze stron stara się wykorzystać wszystkie karty, by zmusić drugą do ustępstw. Jest to niebezpieczna wojna "na całość", ponieważ jej skutkiem może być podważenie prawnych podstaw suwerenności: niezależnego sądownictwa i politycznie neutralnej armii- uważa Wolczuk.