Coraz mniej poparcia dla rozszerzenia UE
Coraz mniej Europejczyków popiera proces
dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej - wynika z najnowszego
jesiennego sondażu Eurobarometru, przeprowadzonego w 25 państwach
członkowskich oraz czterech krajach kandydujących: Bułgarii,
Rumunii, Turcji i Chorwacji.
Tylko 45% Europejczyków jest za dalszym rozszerzeniem UE, a 39% się temu procesowi sprzeciwia. W Polsce 72% mieszkańców opowiada się za dalszym rozszerzeniem UE.
Spadkowi poparcia dla idei rozszerzenia towarzyszy ogólny spadek poczucia, że Unia Europejska to dobra rzecz. Myśli tak 50% Europejczyków, o 6 punktów proc. mniej niż w ubiegłym roku. Nieznacznie zmalało też poczucie, że członkostwo w UE przynosi korzyści.
Jednak 54% Polaków uczestniczących w sondażu uznało, że obecność w UE jest dla Polski dobra. To o wiele więcej niż w innych nowych krajach UE (np. Łotwa - 36%, Węgry 39%). Przeciwnych członkostwu ich kraju w UE pozostaje 16% Europejczyków. W eurosceptycyzmie przodują Szwedzi - 32%, Brytyjczycy - 28%, i Austriacy - 25%.
Nowy Eurobarometr dostarcza nam fotograficznego obrazu Unii po trudnym roku - tłumaczy ten spadek zaufania w UE komisarz ds. stosunków instytucjonalnych i strategii komunikowania Margot Wallstroem. Rok 2005 był "trudny", zwłaszcza ze względu na porażkę procesu ratyfikacyjnego konstytucji unijnej.
Mimo to o 2 punkty proc. w stosunku do wiosny tego roku wzrosło poparcie dla idei konstytucji unijnej (63% za, a 21% przeciw). Osoby, które są za konstytucją, wierzą, że jest ona niezbędna dla poprawy funkcjonowania Unii i dla wzmocnienia jej pozycji na scenie międzynarodowej.
Co ciekawe, poparcie dla idei konstytucji wzrosło o kilka punktów procentowych w porównaniu z wiosną zarówno w Holandii, jak i we Francji, czyli w krajach, których obywatele odrzucili konstytucję w referendach. W Polsce to poparcie pozostaje bez zmian na poziomie 60%.
Niemniej prawie połowa badanych uważa, ze traktat konstytucyjny powinien być renegocjonowany. 13% proponuje całkiem o nim zapomnieć. 22% jest zdania, że powinien trwać proces ratyfikacji konstytucji w obecnym kształcie.
Inga Czerny