Trwa ładowanie...

Co ze skutecznością chińskiej szczepionki CoronaVac? Są wyniki

Chińska szczepionka CoronaVas, której producentem jest firma Sinovac Biotech, przeszła III fazę badań. Wyniki mówiące o skuteczności szczepionki nie są jednak tak pomyślne, jak sądzono, że będą.
Share
Co ze skutecznością chińskiej szczepionki CoronaVac? Są wyniki
Co ze skutecznością chińskiej szczepionki CoronaVac? Są wynikiŹródło: PAP/EPA, Fot: PAP/EPA/NARONG SANGNAK, NARONG SANGNAK
d4a5ipm

Chińska szczepionka CoronaVac przeszła III fazę testów. Preparat firmy Sinovac Biotech został przebadany pod względem skuteczności w zwalczaniu koronawirusa. O wynikach poinformowali naukowcy z Turcji.

Chińska szczepionka mniej skuteczna? Są wyniki CoronaVac

Te nie są jednak tak zadowalające, jak oczekiwano. Skuteczność chińskiej szczepionki wyniosła 83,5 proc. Wcześniej mówiono o wyniku, który przekraczał 91 proc. skuteczności.

d4a5ipm

Ostateczny wskaźnik skuteczności chińskiej szczepionki opierał się na 41 przypadkach zakażenia koronawirusem. 32 zakażone osoby otrzymały placebo - poinformował szef badań fazy III Murat Akova.

Szczepionka na COVID produkowana w Polsce? Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada

To, co podkreślił naukowiec, to 100 proc. ochrony przed koniecznością hospitalizacji i ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. Z całej badanej grupy do szpitala trafiło sześć osób, jednak te były leczone przy użyciu placebo, a nie właściwej chińskiej szczepionki firmy Sinovac Biotech.

d4a5ipm

- Ponieważ nie było żadnych istotnych skutków ubocznych (w próbie - red.), nie mówiąc już o tym, że szczepionka ta jest szeroko stosowana w naszym kraju i nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych, możemy spokojnie powiedzieć, że jest bezpieczna - tłumaczył Serhat Unal, jeden z członków doradczej Rady Medycznej przy tureckim rządzie.

Chińska szczepionka dopuszczona w Turcji. CoronaVac podana 10 mln osób

Jak informuje agencja Reutra, ostateczne wyniki skuteczności chińskiej szczepionki CoronaVac oparto na przebadaniu grupy 10 216 uczestników, z czego 6648 osób otrzymało właściwą szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

- Mężczyźni stanowili 58 proc. uczestników, którzy byli w wieku 18-59 lat. Dwie dawki szczepionki zostały podane w odstępie 14 dni, przy czym w kraju preparat jest podawany w odstępie 28 dni - poinformował Unal.

Sama chińska szczepionka CoronaVac została już dopuszczona do użytku na terenie Turcji. W ramach kampanii szczepień preparat z Chin podano już blisko 10 mln mieszkańców tego kraju. Drugą dawkę otrzymało ponad 2 mln osób.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4a5ipm

Podziel się opinią

Share
d4a5ipm
d4a5ipm
Więcej tematów