Trwa ładowanie...

Sprzedają alkohol na potęgę. Idzie zakaz. "Jest termin"

Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek wyraziła swoje zamiary dotyczące wprowadzenia ustawy, która ma na celu ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Podała, kiedy "projekt trafi na stół".

Sprzedają alkohol na potęgę. Idzie zakaz. "Jest termin"Źródło: Licencjodawca, fot: Pawel Wodzynski
d3vgi4z
d3vgi4z

- Będę chciała przedstawić do Zespołu Programowania Prac Rządu Ustawę, która ograniczy nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych - oświadczyła Izabela Leszczyna w Polsat News. - Skończyliśmy analizy ws. zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach - podkreśliła.

Minister zdrowia podkreśliła, że projekt ustawy nie zostanie przedstawiony przed wakacjami, ale na pewno "po wakacjach projekt trafi na stół". Jej zdaniem jest to nieuniknione, o ile projekt zostanie zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Leszczyna wyraziła również swoje przekonanie, że wprowadzenie takiego ograniczenia jest konieczne. - Ja bardzo bym chciała, żeby on wszedł w życie. Nie widzę powodu, żeby ludzie w nocy kupowali alkohol na stacjach benzynowych - powiedziała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe nagranie z mostu Krymskiego. Rosjanie stawiają barykady

Będzie rozszerzenie zakazu?

Minister zdrowia została również zapytana o możliwość rozszerzenia zakazu na sklepy nocne lub zakaz sprzedaży tzw. małpek. W odpowiedzi na to pytanie Leszczyna stwierdziła, że "jest to domeną samorządów i wiele samorządów w tę stronę idzie". Dodała, że zachęca do tego, ale nie ma zamiaru odbierać kompetencji samorządom.

d3vgi4z

W odniesieniu do kwestii zakazu jednorazowych e-papierosów i możliwości wprowadzenia go przed wakacjami, Leszczyna wyraziła swoje rozczarowanie koniecznością notyfikacji unijnej. - Niestety musimy ten projekt notyfikować i dzisiaj po Radzie Ministrów prawdopodobnie w KPRM będę o tym rozmawiała - zaznaczyła.

Minister zdrowia poinformowała również, że są przygotowane trzy projekty dotyczące tej sprawy. Jeden z nich, jak mówiła, zawiera szybką ścieżkę, która obejmuje osoby do 18 roku życia. - Chciałabym, żeby (ten projekt) do prac rządu wszedł jeszcze przed wakacjami - powiedziała.

W kwietniu Izabela Leszczyna wyraziła swoje zamiary dotyczące ograniczenia spożycia alkoholu przez Polaków w wywiadzie dla Radia Zet. - Propozycje o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych i o reklamach są na etapie analiz, o które prosił premier Donald Tusk. (...) Do wprowadzenia ograniczeń potrzebna jest jeszcze zgoda partii koalicyjnych - mówiła w Radiu Zet.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, alkohol jest jednym z głównych czynników ryzyka dla zdrowia, wpływając na ponad 200 chorób i skracając życie średnio o 16 lat.

d3vgi4z

Ministerstwo zdrowia pracuje również nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów, który mógłby zacząć obowiązywać jesienią 2024 r., wraz z wdrożeniem dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej aromatyzowanych płynów do e-papierosów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3vgi4z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vgi4z
Więcej tematów