Co Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego robi w Polsce?
Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego bp Bruno Platter wraz z kilkuosobową delegacją Zakonu przyjeżdża na Warmię. Mistrz Zakonu odprawi mszę w kościele w Łukcie, który 603 lata temu konsekrował jego bardzo znany poprzednik Ulrich von Jungingen.
W skład delegacji Zakonu Krzyżackiego oprócz Wielkiego Mistrza bp. Plattera wchodzą m.in. znawca historii krzyżackiej prof. Udo Arnold z Bonn oraz dr Frank Bayard - szef Centralnego Archiwum Zakonu Krzyżackiego w Wiedniu.
Jak podał Edward Cyfus z urzędu gminy w Purdzie, podolsztyńska warmińska gmina goszcząc przedstawicieli Zakonu włącza się w obchody 600-lecia bitwy grunwaldzkiej.
Podkreślił, że oprócz bitwy grunwaldzkiej przegranej przez Krzyżaków warto przypomnieć także inny fakt dotyczący dziejów Zakonu Krzyżackiego w dawnych Prusach Wschodnich.
Pierwszym biskupem warmińskim był Anzelm, który był członkiem Zakonu Krzyżackiego. To bp Anzelm wytyczał granice Świętej Warmii, zakładał wsie i miasta. W tym roku mija 800 lat od jego urodzin.
W piątek w Olsztynie członkowie delegacji Zakonu Krzyżackiego wezmą udział w konferencji popularno-naukowej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie pt. "Zakon Krzyżacki w historii, ideologii i działaniu - symbole dziejowe".
W sobotę w kościele w Butrynach w gminie Purda odprawiona zostanie uroczysta warmińska msza, którą koncelebrować będą metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba i Mistrz Zakonu bp Bruno Platter. Po mszy goście przejadą powozami na trakt biskupi w Bałdach i tam odbędzie się odsłonięcie głazu poświęconego biskupowi Anzelmowi. Odsłonięcia dokona fundator bp Platter.
Potem delegacja Zakonu Krzyżackiego weźmie udział w otwarciu III Warmińskiego Kiermasu Tradycji Dialogu i Zabawy - największej warmińskiej imprezy w regionie.
Warmiński Kiermas nawiązuje do tradycji uroczystości odpustowych na Warmii. Właśnie w Bałdach na pradawnym szlaku łączącym Warszawę z Lidzbarkiem jest historyczny Trakt Biskupi. Tą drogą wjeżdżali na Warmię nowo mianowani biskupi warmińscy i tu - u wrót Warmii - byli uroczyście witani przez poddanych.
W tym roku organizatorzy przypomną ten dawny rytuał w formie inscenizacji historycznej. Witany będzie biskup Jan Dantyszek, wybitna postać polskiego renesansu, poeta, podróżnik, dawny sekretarz króla Zygmunta. Będzie mu towarzyszyć kanonik warmiński Mikołaj Kopernik, przedstawiciel kapituły warmińskiej, jednocześnie jego osobisty lekarz. W te postaci wcielą się aktorzy. Na Warmińskim Kiermasu odbędą się prezentacje tradycyjnych rzemiosł, zabawy, konkursy, wystawione zostaną stoiska z wyrobami regionalnymi.
W niedzielę w kościele parafialnym w Łukcie mszę w obrządku łacińskim odprawi Mistrz Zakonu Krzyżackiego bp Bruno Platter. Ten właśnie kościół w 1407 roku konsekrował jego znany poprzednik Ulrich von Jungingen, który trzy lata później poległ w bitwie pod Grunwaldem.
W poniedziałek bp Platter spotka się na olsztyńskim zamku z przedstawicielami samorządów lokalnych. Zakończy wizytę pobytem na zamku w Rynie.