Trwa ładowanie...

Co sprzedaje sklep "Brevik"? Mieszkańcy oburzeni

"Brevik" - tak nazywa się otwarty niedawno w niemieckim mieście Chemnitz sklep z odzieżą marki Thor Steinar, szczególnie ulubionej przez neonazistów. To skandal - uważają mieszkańcy. Nazwa kojarzy się bowiem z norweskim zamachowcem Andersem Breivikiem.

Share
Co sprzedaje sklep "Brevik"? Mieszkańcy oburzeniŹródło: AFP
d4ch1y7

Jak podał niemiecki dziennik "Bild", przeciwko nazwie sklepu zaprotestowała ambasada Norwegii. Politycy, przedsiębiorcy i mieszkańcy saksońskiego Chemnitz organizują demonstracje, by wymusić zamknięcie sklepu. W poniedziałek w proteście przeciwko skrajnej prawicy wzięły udział dwa tysiące ludzi.

- Taka nazwa sklepu jest absolutnie nie do przyjęcia - powiedziała rzeczniczka władz miasta Katja Uhlemann gazecie "Die Welt". - Skontaktowaliśmy się z właścicielem i podejmiemy wszelkie działania, by doprowadzić do możliwie szybkiego zamknięcia sklepu - dodała. Zdaniem socjaldemokratycznej polityk Hanki Kliese wybór nazwy świadczy o "nowej jakości agresji skrajnej prawicy".

Anders Behring Breivik zabił latem zeszłego roku 77 osób w Oslo oraz na norweskiej wyspie Utoya. W publicznych deklaracjach mówił, że jest bojownikiem "o czystość etniczną narodu norweskiego".

d4ch1y7

Jak podał "Die Welt", według producenta marki Thor Steinar, firmy MediaTex, nazwa "Brevik" nie nawiązuje do sprawcy masakry w Norwegii, lecz do nazwy norweskiego miasteczka Brevik na południowy wschód od Oslo. Wszystkie sklepy z odzieżą Thor Steinar noszą nazwy norweskich miejscowości.

Według saksońskiego kontrwywiadu Chemnitz jest jedną z twierdz niemieckich neonazistów. Władze miasta wydają rocznie 30 tysięcy euro na projekty zwalczania prawicowego ekstremizmu, szczególnie pracę z młodzieżą.

d4ch1y7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ch1y7
Więcej tematów