Co się stało z mężczyznami w twoim mieście?
Jedna z najlepszych komedii polskiego kina może okazać się prorocza. Statystyki nie pozostawiają złudzeń! W polskich miastach jest coraz więcej kobiet, a mężczyzn coraz mniej. Czy czeka nas wizja przyszłości rodem z "Seksmisji", gdzie kobiety zawładnęły światem?
Przewaga liczby pań nad panami szczególnie wyraźna jest w największych polskich miastach. W Poznaniu, Krakowie czy w Olsztynie na 100 mężczyzn przypada już około 115 pań. Jeszcze więcej powodów do zmartwień mają warszawiacy - obecnie w stolicy mieszka aż o blisko 140 tysięcy więcej kobiet, niż mężczyzn! Skąd taka duża dysproporcja?
Naukowcy przekonują, że kobiety zamieszkujące małe miasteczka i wsie są coraz bardziej wyzwolone i w odróżnieniu od mężczyzn o wiele częściej decydują się na przeprowadzkę do dużych miast. Na studia czy do pracy.
- Przyjechałam do Poznania na studia z Półczyna Zdroju. Podjęłam tę decyzję, bo tylko w dużym mieście mogę się kształcić, licząc później na dobrą pracę - przekonuje studentka Łucja Kowalska (22 l.).
Jak tłumaczą to naukowcy? - Czynników może być wiele, jednak ten najbardziej podstawowy wynika z tego, że ogólnie kobiety żyją dłużej. Jest to tendencja zauważalna na całym świecie i w tym doszukiwałbym się głównych przyczyn, dla których w polskich miastach kobiet jest więcej - tłumaczy Janusz Czapiński (60 l.), profesor socjologii.
Wbrew pozorom taki stan rzeczy wcale nie cieszy kobiet, które mają problem ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie... narzeczonego. - W przyrodzie potrzebna jest równowaga, a niestety w Poznaniu o nią trudno. Skoro facetów jest mniej, to nam kobietom, trudniej ich znaleźć, więc siłą rzeczy jestem singielką - mówi Łucja.
Łucja Kowalska (22 l.), studentka z Poznania
Przyjechałam do Poznania na studia z Półczyna Zdroju. Podjęłam tę decyzję, bo tylko w dużym mieście mogę się kształcić licząc później na dobrą pracę. W przyrodzie potrzebna jest równowaga, a niestety w Poznaniu o nią trudno. Skoro facetów jest mniej, to nam kobietom, trudniej ich znaleźć, więc siłą rzeczy jestem singielką.
Janusz Czapiński (60 l.), profesor socjologii
- To potwierdzony danymi fakt, że kobiet na świecie jest więcej. Czynników może być wiele, jednak ten najbardziej podstawowy wynika z tego, że ogólnie kobiety żyją dłużej. Jest to tendencja zauważalna na całym świecie i w tym doszukiwałbym się głównych przyczyn, dla których w polskich miastach kobiet jest więcej. Widocznie tak chce tego biologia.
Poznań
mężczyzn - 46,6 %
kobiety - 53,4 %
Kraków
mężczyźni - 46,7 %
kobiety - 53,3 %
Łódź
mężczyźni - 45,4 %
kobiety - 54,6 %
Olsztyn
mężczyźni - 46,4 %
kobiety 53,6 %
Warszawa
mężczyźni - 46 %
kobiety - 54 %
Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:
Po 42 dniach górnik odnalazł się pod ziemią!