Co różni Polaka od Europejczyka z Zachodu
Tym, co w opinii społecznej najbardziej
odróżnia Polaka od mieszkańca Europy Zachodniej, są przede
wszystkim warunki życia, system wartości oraz pewność siebie -
wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS.
Według respondentów, mieszkańcy naszego kraju są religijni (90%), cechują się patriotyzmem (72%), a rodzinę przedkładają nad pracę (61%). Typowy Polak raczej pomaga innym (51%) niż dba o własne interesy.
Mieszkaniec Europy Zachodniej jawi się opinii społecznej jako osoba, która jest bardziej skłonna dbać o swoje interesy niż pomagać innym (48%). Raczej nie należy do osób religijnych (34%), a praca jest dla niego ważniejsza niż rodzina (52%).
Z badań wynika też, że mieszkaniec Europy Zachodniej bardziej dąży do osiągnięcia sukcesu w życiu (77%) niż Polak (57%).
83% respondentów uważa przeciętnego Europejczyka z Zachodu za wykształconego i kulturalnego (69%). Jednocześnie samoocena Polaków pod tym względem wyraźnie się poprawiła. Aż 63% respondentów uważa, że typowy mieszkaniec naszego kraju nie ustępuje wykształceniem sąsiadowi z zachodu, a 57% badanych uważa Polaków za osoby kulturalne.
Polaków i mieszkańców Europy Zachodniej łączy porównywalne nastawienie do pracy, wydawania pieniędzy, stosunek do ludzi oraz zasady etyczne. Ponad trzy czwarte ankietowanych (76%) uważa, że typowy Polak dobrze pracuje, a 75% - że szanuje swoją pracę.
Stosunek Polaków do wydawania pieniędzy zmienia się i upodabnia do postaw sąsiadów z zachodu. Prawie trzy piąte badanych (59%) uważa Polaków za oszczędnych (wzrost o 6 punktów procentowych od 2001 roku). Europejczyków z Zachodu w ten sposób postrzega 65% respondentów.
64% ankietowanych twierdzi, że do obrazu Polaka bardziej niż Europejczyka z zachodu (55%) pasuje określenie, że w trudnych sytuacjach jednoczy się i działa razem z innymi.
Badanie przeprowadzono w dniach 5-8 marca 2004 roku na liczącej 1022 osoby reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.