Trwa ładowanie...
d3kszkr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Co najmniej 35 ofiar zamachów w b. bastionie Al-Kaidy w Jemenie

• Co najmniej 35 osób zginęło w serii zamachów samobójczych na żołnierzy w Al-Mukalli, do kwietnia bastionie Al-Kaidy na południu Jemenu
• Poinformował Ahmed Said ben Breyk, gubernator prowincji Hadramaut
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co najmniej 35 ofiar zamachów w b. bastionie Al-Kaidy w Jemenie
(PAP/EPA, Fot: YAHYA ARHAB)
d3kszkr

Celem ataków bombowych były posterunki wojskowe w portowym mieście. Najpierw jeden kamikadze podjechał na motocyklu do żołnierzy i wysadził się w powietrze, następnie dwaj zamachowcy-samobójcy zdetonowali pasy szahida w pobliżu kolejnego posterunku. Niedługo potem doszło do detonacji obok wjazdu do siedziby jemeńskich służb bezpieczeństwa.

W zamachach zginęło 33 żołnierzy, kobieta i dziecko, a 25 osób zostało rannych - podał Riad al-Dżalili, szef służby zdrowia prowincji.

24 kwietnia Al-Mukalla została odzyskana z rąk dżihadystów przez rządowe siły jemeńskie, wspierane przez koalicję arabską pod kierownictwem Arabii Saudyjskiej. Dżihadyści rządzili 200-tysięcznym miastem przez rok.

d3kszkr

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Rijad rządowi. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Rijad dąży do przywrócenia w pełni do władzy prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

Według ONZ od marca ub. roku zginęło w Jemenie ok. 6,3 tysiąca osób, z czego połowę stanowią cywile.

Zobacz także: Nabór dżihadystów z Karaibów. ISIS opublikowało nowy film propagandowy

d3kszkr

Podziel się opinią

Share

d3kszkr

d3kszkr
Więcej tematów